Jak zwiększyć szanse na ciążę?

Proszę o poradę, staram się o dziecko od 8 miesięcy. Po 3 miesiącach zaszłam w ciążę, jednak poroniłam w 6 tyg- lekarze nie byli w stanie podać powodu, po 3 miesiącach przerwy ponownie zaczęliśmy starania. Minęły 4 miesiące i dalej nic. Znam swoje dni płodne, cykle 29-30 dni, zaczęłam mierzyć temp, i patrząc wstecz trafialiśmy w odpowiednie dni.
Proszę mi powiedzieć, jak zwiększyć szanse i czy fakt tego, że faza lutealna trwa 14 dni, potwierdza dobry poziom progesteronu we krwi? Co można zrobić, żeby sobie pomoc?
Dodam, że mam 30 lat, jak nie dać się zwariować, nie stresować, czy dni płodne można się kochać codziennie, czy lepiej co dwa dni? Czy wizyta u lekarza pomoże, czy powie mi próbować i czekać, czy warto zrobić monitoring owulacji przy regularnych cyklach? I czy powinnam brać coś oprócz kwasu foliowego, żeby się przygotować? I może to zabrzmi głupio, ale czy można wypić lampkę wina w okresie starań.
Pozdrawiam

Lek. Magdalena Kowalska

Witam!
Po przebytym poronieniu według zaleceń powinno się wstrzymać od prób zajścia w ciążę przez 6 miesięcy, minimum przez 4 miesiące. Jest to czas potrzebny na powtórne ustabilizowanie gospodarki hormonalnej kobiety oraz na przygotowanie macicy do kolejnej ciąży. Wcześniejsze zajście w ciążę wiąże się ze zwiększonym ryzykiem jej przebiegu.
Poronienie sporadyczne jest niestety bardzo częstym zjawiskiem i pojedyncze nie wymaga dokładnej diagnostyki, ponieważ w większości przypadków przyczyna jest niemożliwa do ustalenia. Tak samo 4 miesiące nieskutecznych prób w zajściu w ciążę nie budzą niepokoju dotyczącego problemu w obniżeniu płodności (zwłaszcza, że bardzo krótki upłynął czas od poprzedniej ciąży). Dopiero po roku regularnych, nieskutecznych starań jest sygnał do przeprowadzenia diagnostyki w kierunku zaburzeń płodności.

Dlatego w pierwszej kolejności polecam - relaks, ponieważ udowodnione jest - im większy stres w próbach zajścia w ciążę, tym więcej nieudanych prób. W razie wątpliwości, czy Pani cykle są owulacyjne na początek polecam testy owulacyjne - tutaj - znajdzie Pani artykuł na ich temat. W razie dalszych wątpliwości - proponuję wizytę u ginekologa w okresie tuż przedowulacyjnym w celu badania usg przezpochwowego by ostatecznie potwierdzić, czy cykle są owulacyjne. W dni płodne rzeczywiście niektórzy zalecają by podejmować próby zajścia w ciążę nie za często, np. co 2 dni.

Jeżeli chodzi o przygotowania przed zajściem w ciążę, prócz standardowych badań i przyjmowania kwasu foliowego nie ma innych zaleceń -tutaj znajdzie Pani artykuł na temat planowania ciąży.

Nie ma badań, które by udowodniły szkodliwe skutki wypijania 1 lampki wina podczas starań o dziecko, jednak wszyscy lekarze zalecają szczególną ostrożność w tej kwestii. Dlatego w przypadku, gdy będzie miała Pani podejrzenie, że może być w ciąży, najlepiej wstrzymać się od alkoholu.

Serdecznie pozdrawiam i życzę powodzenia!