Jak żyć po rozstaniu z partnerem po 18 latach wspólnego życia?

Rozstałam się z partnerem po 18 latach wspólnego życia. I co dalej? Co zrobić z bólem, smutkiem, złością, nienawiścią, ciagle powracającym pytaniem dlaczego? Tak wiem, czas leczy rany.. Mary

Witam Panią. Czas leczy rany to slogan zapisany w katalogu wielu stwierdzeń, które nie należy moim zdaniem przykładać do każdej sytuacji. 18 lat związku to długa i zapewne ważna inwestycja uczuciowa. Ma Pani prawo do przeżywania wszystkich uczuć, które aktualnie się pojawiają. Nie wiem w jakich okolicznościach nastąpiło rozstanie, ale jeśli w trudnych to tym bardziej ma prawo boleć. Bardzo Panią zachęcam by w swoim najbliższym otoczeniu znalazła Pani osoby, do których ma Pani zaufanie a przede wszystkim czuje się z nimi bezpiecznie. Proszę nie być samą tylko skorzystać z tego co robią inne ssaki (szukają ciepła i wsparcia). To moim zdaniem jest teraz najważniejsze. Pozdrawiam Panią
http://piotrantoniak.pl/

Witam serdecznie,
Wiele lat była Pani w związku z partnerem. Zdążyliście się dobrze poznać, przyzwyczaić do siebie i zacieśnić więzy. Niestety związek rozpadł się, a Pani czuje się zagubiona w obliczu nowej sytuacji.
Rozstanie po długoletnim życiu z kimś obok można porównać do sytuacji żałoby. Pojawia się ból po stracie bliskiej osoby, uczucie pustki, smutek itp. Nasilenie wszystkich objawów da się zredukować. Przede wszystkim dobrze byłoby gdyby nie odrzucała Pani wsparcia innych osób i ich obecności. Bliscy potrafią uśmierzyć ból i pomóc.
Jeżeli jednak to nie poprawi Pani samopoczucia, należy udać się do psychologa, który popracuje z Panią w celu polepszenia funkcjonowania.
Zapraszam na rozmowę. Pozdrawiam.