Jak żyć z osobą cierpiącą na zespół Otella?

Witam bylam u psychologa opisalam moja sytuacje stwierdzil poczatki zespolu ottela u mojego meza .Jak mam meza namowic na wizyte on twierdzi ze niepojdzie bo wariatem nie jest.Jego zachowanie opisala ze odbiega grubo od normy .Wysmial mnie jak mu to powiedzialam Wiele rzeczy mi mowi upokarzajacych i dotyczacych chorej zazdrosci,zazdrosc dotyczy juz bardzo wiele rzeczy a pozniej sie wypiera mowiąc ze ja klamie.Jak mam zyc z taka osoba brak mi sil?

Witam, zespół Otella bez leków jest poważną barierą w codziennym życiu, przy dużej intensywności urojeń zdrady, może dojść do przemocy. W takich sytuacjach, zwłaszcza jeśli osoba z urojeniami nie chce się leczyć, trzeba zadbać o swoje bezpieczeństwo. Proponowałabym jednak, aby mąż udał się na konsultację diagnostyczną.

Jeśli mąż nie che zmiany, nie ma do niej motywacji, to nie da Pani rady zmienić go na siłę. To, co Pani może zrobić, to zmienić swoje zachowanie i relacje do męża. Szczególnie, że to Pani potrzebuje zmiany. Stawianie granic, asertywność, nie wchodzenie w dyskusje i "gry", które zaczyna mąż, oddanie mężowi odpowiedzialności za jego zachowanie powinno pomóc. Zachęcam do pracy z psychologiem nad tym, co Pani może i chce zrobić dla siebie, by lepiej się poczuć i odnaleźć w życiu.