Jak żyć z traumą związaną z przemocą psychiczną?

witam podczas wracania do domu w innym miescie mnie i moja kolezanke spotkało bardzo niemila sytuacja grupa kilku agresywnych mezczyzn zmusilo nas do udania sie w ustronne miejsce na moich oczach uprawiali z nia seks oralny analny a potem wkaldali jej rozne przedmioty do pochwy potem zmusili mnie abym ja dotykal nic nie moglem zrobic czuje sie fatalnie przede wrzystkim psychicznie patrzec na takie upokorzenie nie moge sobie tego wybaczyc choc to nie moja wina jak mam zyc jej stan psychiczny jest jeszcze gorszy

Dzień dobry, zastanawiam się czy zgłosiło Państwo tą sytuacje na policję. Tak brutalni sprawcy muszą ponieść karę. W ten sposób Państwo poczuje ulgę, poczucie krzywdy a nie winy. Istotne dla samopoczucia jest też to kiedy to się stało. Warto podkreślić że to było przeżycie traumatycznego wydarzenia i zapewne poradzenie z nim sobie będzie bardzo trudne. Warto pomyśleć o skorzystanie z pomocy specjalisty psychologa oraz psychiatry. Dla koleżanki również zalecałabym tego rodzaju pomoc. To co ważne to walka! Teraz muszą Państwo walczyć o odzyskanie równowagi. Nie pozwolić dać się zniszczyć. Niestety czasu nie da się cofnąć ale czas biegnie, mają Państwo przed sobą całe życie. Proszę zastanowić się jak można odzyskać poczucie bezpieczeństwa, na tym się skoncentrować. To da poczucie odzyskiwania kontroli nad swoim życiem. Jednak obawiam się że doświadczenia te były tak trudne że nie powinni Państwo zostać z tym problemem sami. Proszę bardzo uważać na poczucie winy. Nie są Państwo niczemu winni. Takich rzeczy nie da się przewidzieć, niestety.
Życzę powodzenia i warto jak najszybciej udać się do specjalistów psychiatry i psychologa.
Pozdrawiam A . Pacia

Witam Pana
Przeszłe traumatyczne wydarzenia odcisnęły w Pana duszy piętno
i przyniosły wiele trudności i cierpienia.
U osób, które przeżyły bolesne, traumatyczne wydarzenie dochodzi
do nieustannego rozpamiętywania, odtwarzania traumy zarówno
w powracających, wywołujących cierpienie wspomnieniach,
jak też w koszmarnych snach. Czasami odnosi się wrażenie,
jakby traumatyczne wydarzenie znów miało miejsce,
Aby Panu pomóc, potrzebna jest praca nad emocjami, umysłem ,
psychiką oraz tym wszystkim, co kojarzy się Panu z tamtymi przeżyciami.
Konieczne jest podjęcie psychoterapii, gdyż związany z tym długotrwały
stres może prowadzić do nerwicy lękowej, depresji lub zaburzeń psychicznych.
Odpowiednia psychoterapia pomoże Panu wzmocnić poczucie własnej
wartości oraz odzyskać spokój, równowagę wewnętrzną i radość życia.
To samo proponowałabym Pana koleżance.
Gdyby chciał Pan porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl