Jaką antykoncepcję mogę stosować?

Witam. Mam 24 lata i od 3 lat biorę tabletki antykoncepcyjne. Ostatnio zauważyłam, że często - prawie codziennie - cierpnie mi lewa ręka, szczególnie mały palec. Trwa to nawet kilka dni. Brałam magnez, ale to nie pomaga. Wyczytałam w Internecie, że może być to objaw zakrzepicy i muszę odstawić tabletki. Odstawiłam. Mam problem jednak, bo z moim narzeczonym nie lubimy kochać się z prezerwatywą, a chyba nie mamy innego wyjścia, Cykle mam nieregularne 35-45 dni i nie mogę nigdy być pewna, że akurat mam dzień niepłodny. Co mogę stosować zamiast tabletek i prezerwatywy?
24 LAT ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam.

Cierpnięcie ręki może oczywiście oznaczać zakrzepicę, ale może wynikać również z innych przyczyn (np. chorób kręgosłupa czy zespołu cieśni nadgarstka). Proponuję udać się do lekarza celem wykonania dodatkowych badań, ponieważ być może nie ma Pani przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji doustnej.

Do czasu wyjaśnienia etiologii dolegliwości może Pani stosować (poza tabletkami i prezerwatywą) również żele plemnikobójcze, wkładki dopochwowe i wszelkie inne metody mechaniczne, ale ich skuteczność jest znacząco mniejsza niż prezerwatyw. Ponadto skuteczną metodą jest spirala wewnątrzaciczna, ale nie jest polecana kobietom przed porodem.