Jaka dawka kwasu foliowego przed ciążą?

Witam, planujemy z mezem dziecko. 4 tygodnie przed planowana ciaza powinno sie zazywac kwas foliowy. Jaka dawke kwasu foliowego powinno sie zazywac? czy moge zazywac kwas do skutku bez przerwy az bede w ciazy i w ciazy kontunuowac? czy w czasie ciazy ilosc zazywanego kwasu powinno sie zredukowac? czy mozna pic alkohol w ciagu tych 4 tygodni kiedy bede zazywala kwas ale jeszcze nie bede sie starala o dziecko? z gory dziekuje za odpowiedz.

Lek. Tomasz Budlewski

ogólnie zaleca się dawkę 400 mikrogramów na dobę przed ciążę, najlepiej stale w wieku rozrodczym a następnie przynajmniej do 12 tygodnia ciąży.