Jaka dawkę immunoglobuliny antyD należy przyjąć profilaktycznie w 28 tygodniu ciąży?

Dzień dobry!
Jestem w 14 tygodniu drugiej ciąży (pierwsza zakończona poronieniem w 8 tyg., nie dostałam immunoglobuliny antyD ze względu na błędne oznaczenie grupy krwi na Rh+, do tej pory przeciwciała są ujemne). Boję się o obecną ciążę i próbuję dowiedzieć się jak najwięcej. Co mogę zrobić, aby ją zabezpieczyć?
W różnych publikacjach na temat konfliktu serologicznego wyczytałam, że profilaktycznie można przyjąć w 28 tygodniu ciąży dawkę immunoglobuliny antyD. Interesuje mnie, czy:
1) Immunoglobulinę antyD można przyjąć tylko wówczas, jeżeli do 28 tyg. nie pojawia się przeciwciała, czy nie ma to znaczenia?
2) Dlaczego dopiero w 28 tyg. ciąży można zastosować taką profilaktykę, w którym tygodniu najwcześniej można to zrobić?
3) Jaka dawkę immunoglobuliny antyD należy przyjąć profilaktycznie w 28 tyg. ciąży?
Z góry pięknie dziękuję za odpowiedź,
Joanna

KOBIETA ponad rok temu

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!

Skoro nie wykryto u Pani przeciwciał anty D, to jest tak, jakby nigdy dotąd nie była Pani w ciąży albo jakby po poronieniu otrzymała Pani immunoglobulinę. Proszę się więc nie martwić.

Podawanie immunoglobuliny anty D w 28 tygodniu ciąży nie jest jeszcze w Polsce szeroko praktykowane, ale do tego się powoli dąży. Dawka to 300 mg i podaje się ją ciężarnym, u których nie stwierdza się przeciwciał (podobnie jak po porodzie czy poronieniu). Wcześniej nie ma sensu podawać immunoglobuliny, ponieważ zadziała ona blokująco na wytwarzanie przeciwciał tylko w przypadku, gdy do krwiobiegu matki dostały się erytrocyty Rh-dodatnie. To ostatnie ma natomiast miejsce dopiero w późniejszych etapach ciąży i podczas porodu, nie na początku. Gdyby podać immunoglobulinę za wcześnie, zdąży ona „wypłukać się” do czasu, aż do krwi matki przenikną erytrocyty dziecka.

Pozdrawiam serdecznie!