Jaką dawkę kwasu foliowego należy przyjmować przed planowaną ciążą?

Witam serdecznie. Mam 29 lat. Za sobą jedną zdrową ciążę - córeczka (6 lat) oraz poronienie w 2009r. (brak bicia serca w 7,5tyg.) i jedno w 2010r. (puste jajo płodowe w 12 tydz.) W obu przypadkach przyczyna nieznana, badania tkanek w normie. Teraz planuję kolejną ciążę. Moje pytanie dotyczy kwasu foliowego stosowanego najwcześniej 3 miesiące przed staraniami. Czy w moim przypadku (chodzi mi o poronienia) wskazana jest dawka 5mg do czasu zajścia w ciążę, a potem dawka 400j. z witaminami, czy wystarczy teraz 400j. wraz z witaminami stosowanymi u kobiet starających się zajść w ciążę. Czy to nie za dużo kwasu foliowego? Serdecznie pozdrawiam i dziękuję za odpowiedź. Joanna

Witam serdecznie!

Przed podjęciem starań o dziecko zalecałabym wizytę u ginekologa, który najlepiej przygotuje Panią do ciąży. Ze względu na obciążony wywiad ginekologiczny niezbędne jest dokładne Pani przebadanie i ewentualne podjęcie leczenia. Warto także sprawdzić przeciwciała przeciwko różyczce i ewentualnie zaszczepić się 3 miesiące przed poczęciem.
Dawka witaminy D jest stała i nie powinna być przekraczana. Dotyczy to także pozostałych suplementów diety. Większość preparatów przeznaczonych dla kobiet w ciąży jest odpowiednio zbilansowana i nie wymaga dodatkowej suplementacji. Połączenie kilku preparatów niesie za sobą ryzyko przedawkowania.
Standardowa dawka kwasu foliowego to 0.4mg . Istnieje konieczność zwiększenia dawki (do 4 mg) jedynie u kobiet z dodatnim wywiadem w kierunku dzieci z wadami cewy nerwowej. U Pani nic takiego nie zostało zdiagnozone. Jeżeli nie ma Pani w rodzinie dzieci z tego rodzaju problemami, nie ma potrzeby stosowania większej dawki.
Pozdrawiam.