Jaka dieta dla mnie będzie najlepsza?

Witam, Mam na imię Ola, mam 15 lat i ważę 60 kilogramów, wzrost 162 (prawie). Schudłam już 4 kg, ale już od 2 tygodni waga nie chce się ruszyć. Nie wiem, co się dzieje. Jakie ćwiczenia pan\pani mi poleca? Jaką "dietę", czyli jak się mam odżywiać, by do Bożego Narodzenia włożyć piękny beżowy sweterek i przepiękną spódnicę? Muszę schudnąć 5 kilogramów. Proszę mi nie odpisywać "Masz dobrą wagę nie musisz się odchudzać". Może i waga mi nie przeszkadza, ale mam wystający brzuch, grube uda i tyłek. Proszę mi pomóc. Błagam.

Witam serdecznie,

Twoja masa ciała jest adekwatna do wieku i wzrostu, z tego też względu odradzam odchudzanie.
Powinnaś natomiast unikać tycia. Uzyskasz to, stosując się do wymienionych poniżej zasad. Proponowałabym Ci zapoznanie się z Piramidą Zdrowego Żywienia.

Warto abyś zastosowała się do poniższych wskazówek:
- unikaj kalorycznej żywności typu: słodycze, chipsy, paluszki i inne przekąski
- unikaj słodzonych napojów kolorowych oraz soków z "kartonów" (lepiej przygotować je samemu, wtedy mamy pewność, że nie zawierają dodatku cukru i są świeże)
- jeśli możesz powstrzymać się od słodzenia herbaty - zrób to
- zrezygnuj z tłustych dodatków:
- zapomnij o fast-foodach: pizzy (możesz od czasu do czasu pozwolić sobie na kawałek dietetycznej pizzy http://portal.abczdrowie.pl/dietetyczna-pizza), hot-dogach, czy hamburgerach (lepiej zjeść pogrzaną kanapkę pełną świeżych warzyw)
- naucz się pić niegazowaną wodę mineralną (pomoże pohamować uczucie głodu, możesz dodać do wody np. plasterek cytryny - będzie smaczniejsza)
- jako przekąskę chrup warzywa (rzadziej owoce, gdyż są stosunkowo kaloryczne, jeśli jednak "najdzie Cię" niepohamowana chęć na słodycze, lepiej wybrać porcję owoców)
- nie omijaj posiłków, optymalna ilość to 5 w ciągu dnia, spożywanych co ok. 3 godziny. Ostatni może być spożyty na ok. 2 godziny przed snem.)
- nie rezygnuj ze śniadań, zapewnią Ci energię na cały dzień
- poza zajęciami W-F, postaraj się jak najwięcej czasu spędzać na świeżym powietrzu i poświęcać go na aktywność fizyczną. Jeśli masz taką możliwość, zapisz się na zajęcia ruchowe w szkole - typu SKS)
- w Twojej diecie codziennie powinno znaleźć się miejsce na: warzywa, owoce, produkty zbożowe (najlepiej pełnoziarniste), chude mięso/jaja/nasiona roślin strączkowych (wymiennie), mleko i nabiał (mogą być odtłuszczone), tłuszcze (masło,margarynę, oleje roślinne).

Pamiętaj, że jesteś jeszcze młoda i Twój organizm się rozwija, stąd wszelkie diety mogą niekorzystnie odbić się na Twoim zdrowiu. Warto skontaktować się z lekarzem (i wykonać podstawowe badania oceniające stan zdrowia) oraz dietetykiem (w celu analizy Twoich nawyków żywieniowych, popełnianych błędów i podjęcia strategii mających na celu ich eliminację).

Zapoznaj się także z artykułami:
http://abczdrowie.pl/skutki-zlej-diety
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania

Pozdrawiam