Jaka dieta dla nastolatki, aby schudnąć z brzucha i nóg?

Witam, Mam 13 lat. mam problem z moją wagą i wyglądem.. Mierzę 164.cm a ważę 60.kg. największy problem mam z brzuchem i nogami... czy mogłabym prosić o szczegółową dietę na cały dzień dla mnie i jakie ćwiczenia mogła bym wykonywać? Nie chcę tak wyglądać. Chciałabym wyglądać lepiej i czuć się lepiej ze swoim wyglądem. Moje koleżanki czasami się ze mnie śmieją, koledzy na mnie patrzą jak na małego prosiaka. Strasznie się z tym czuję, ale wstydzę się iść do specjalisty. Czy mogłabym otrzymać dietę na cały tydzień, aby schudnąć? Chciałabym odżywiać się zdrowo i szybko stracić na wadze. Bardzo mi na tym zależy.  Proszę o odpowiedź. Pozdrawiam i z góry dziękuje.
13 LAT ponad rok temu

Witam ciepło,
Twój organizm ciągle się rozwija, stąd nie powinnaś stosować rygorystycznych diet odchudzających.
Mogą one doprowadzić na przykład do zaniku miesiączki, co jest dużym problemem.
Myślę, że korzystne będzie zrzucenie kilku kilogramów, ale ponieważ mamy czas wakacji - dobrze gdybyś spróbowała od zwiększenia aktywności fizycznej i stosowania się do zasad racjonalnego odżywiania.
Jeśli to nie poskutkuje - rozpoczęła dietę odchudzającą, najlepiej pod kontrolą dietetyka zajmującego się żywieniem dzieci.
Jesteś bardzo młoda i wszelkie niedobory składników pokarmowych, mogą być niebezpieczne dla Twojego zdrowia.

Piramidę Zdrowego Żywienia dla dzieci i młodzieży znajdziesz pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci

Powinnaś spożywać 5 posiłków.
Odstępy między nimi powinny wynosić 2-3 godziny.
Ostatni posiłek powinien zostać spożyty na maksymalnie 3 godziny przed snem.

Polecam nie omijanie posiłków - dzięki temu będziesz syta, unikniesz napadów głodu i niepohamowanej chęci na słodycze.

  • Zalecam unikanie spożywania potraw smażonych, tłustych.
  • Konieczna będzie rezygnacja z żywności typu fast-food, słodyczy, cukru.
  • Zamiast kolorowych napojów gazowanych polecam picie wody niegazowanej, herbaty zielonej, czerwonej, czarnej.
  • Soki owocowe dobrze jest rozcieńczać wodą.
  • Korzystne będzie zrezygnowanie ze słodzenia herbaty.
  • Zupy nie powinny być zabielane.
  • Należy zrezygnować z tłustych sosów.
  • Dobrym pomysłem mogą być sałatki i surówki
  • Należy jednak wystrzegać się dużych ilości kalorycznych dodatków: awokado, grzanek, sosów, orzechów.
  • Trzeba pamiętać o umiarze.
  • Kalorycznym dodatkiem będzie również majonez, stąd nie polecam jego dodawania.
  • Z diety powinno się wykluczyć produkty zawierające cukry łatwo przyswajalne: cukier, miód, dżemy, ciasta, ciastka, czekolady i inne łakocie. W diecie odchudzającej nie ma miejsca także na fast-foody.

Jeśli chodzi o słodycze, to proponowałabym  zdrowsze zamienniki i są to:
- galaretki owocowe
- kisiele (wyporcjowane), zdrowsze jeśli dodamy do nich np. starte jabłko
- batony zbożowe (typu muesli)
- sorbety owocowe
- koktajle mleczno-owocowe
- musy owocowe
- kakao na odtłuszczonym mleku
- cukierki na bazie słodzików
- lody śmietankowe (wyporcjowane) bez dodatków.
Nie polecam czekolad typu light - czasem zawierają nawet więcej kilokalorii niż czekolady tradycyjne.

Jeśli chodzi o napoje, to należy wykluczyć napoje dosładzane (soki, napoje kolorowe), tłuste napoje mleczne oraz mocną kawę.

Żeby zgubić kilka centymetrów w udach możesz:
- skakać na skakance
- uprawiać jogging
- jeździć na rowerze
- wykonywać ćwiczenia takie jak: przysiady, wypady, odwodzenie kończyn dolnych, "rowerek".

Brzuszek zmniejszy się jeśli będziesz wykonywała spięcia ("brzuszki" proste i skośne"), czy skręty tułowia.
Musisz pamiętać o systematyczności.
Ćwiczenia najlepiej wykonywać codziennie.

Pozdrawiam