Jaka dieta i jakie ćwiczenia dla 20-latki?

Witam, mam 20 lat 160 cm wzrostu i ważę 60 kg. Chciałabym schudnąć do 52 kg, gdyż czuję się źle w swoim ciele. Jaką dietę powinnam zastosować i ile czasu powinnam poświęcić na ćwiczenia, by pozbyć się tych kg do wakacji? z góry dziękuję za odpowiedź

Witam, do wakacji na szczęście sporo czasu, wiec można redukcję masy ciała zaplanować logicznie. Ale, by osiągnąć sukces odradzam stosowanie "jakiejś" diety, lecz zalecam zmianę dotychczasowego sposobu żywienia. W tym celu należy wypełnić dzienniczek żywieniowy i oddać go dietetykowi do analizy, by otrzymać dietę spersonalizowaną, do swoich potrzeb.

Serdecznie pozdrawiam i zapraszam na www.dietoterapia.waw.pl

Witam serdecznie,

Trudno powiedzieć ile czasu zajmie Pani osiągniecie wymarzonej sylwetki gdyż jest to proces bardzo indywidualny. Bezpieczne odchudzanie to około 0,5-1kg tygodniowo.

Musi Pani zadbać o regularność posiłków. Należy jeść 5posiłków dziennie w odstępach 2,5-3h. Dzień należy rozpocząć od pełnowartościowego śniadania zjadanego do 1h po przebudzeniu zaś kolację 3-4h przed snem. Należy pić 1,5-2l czystej wody mineralnej dziennie w celu nawodnienia organizmu oraz jego oczyszczenia. Powinna Pani również zrezygnować z żywności silnie przetworzonej, tłustej, kolorowych napoi oraz słodyczy. Zalecam wybierać chude białe mięsa, jedynie razowe pieczywo oraz brązowy ryż, makaron i gruboziarniste kasze. Należy zjadać dużo warzyw oraz owoce w celu dostarczenia cennego błonnika. Na kolację ograniczamy węglowodany a skupiamy się na białku.

Powinna Pani również wprowadzić ćwiczenia. Można skorzystać z siłowni pomocy trenera fitness lub ćwiczyć samodzielnie w domu, wyszukując odpowiednie ćwiczenia w internecie np na Youtube

Przy ćwiczeniach należy zadbać o właściwą dietę. Trening powinien zaczynać się około 2h po posiłku lub jeżeli jest to niewielka przekąska to około 1h. Po treningu należy dostarczyć węglowodany proste i białko (ok 20-30min po treningu) w celu uzupełnienia strat glikogenu i odbudowy uszkodzeń struktur włókien białkowych. Następnie zjeść pełnowartościowy posiłek. W posiłkach okołotreningowych należy unikać tłuszczu, gdyż upośledzają odbudowę glikogenu.

W razie dodatkowych pytań zapraszam na konsultację lub zachęcam do kontaktu

tel 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl

Pozdrawiam Mgr Joanna Wasiluk

Agata Zmorkowska Dietetyk, Poznań

Witam, Zaleceniem dla Pani będzie racjonalna dieta, a raczej zmiana nawyków żywieniowych. Z diety wykluczyć należy słodycze, tłuszcze zwierzęce, tłuste mięsa,zwiększyć spożywanie warzyw i owoców. Ponadto należy spożywać od 5 do 6 posiłków dziennie, co 2-3 godziny, o podobnych porach każdego dnia. Należy pić 1-2 litry płynów dziennie, przede wszystkim pomiędzy posiłkami. Pić wodę mineralną, a także soki owocowe, soki owocowo-warzywne oraz warzywne (najlepiej świeżo wyciskane). Pomiędzy posiłkami wskazane jest sięganie po zdrowe przekąski: orzechy, nasiona, pestki, suszone owoce. Pomocne będzie włączenie aktywności fizycznej, a co najważniejsze zachowanie regularności w ćwiczeniach.
Pozdrawiam,
Agata Zmorkowska