Jaka dieta i suplementacja dla osoby chorej na Alzheimera?

Witam, moja 84-letnia babcia ma stwierdzonego Alzheimera, jest też osobą na stałe leżącą. Od jakiegoś czasu mamy duże problemy z występującymi u niej zaparciami. Niestety babcia nie je dużo, cieżko przekonać ją do jedzenia warzyw czy owoców. Co powinniśmy włączyć do jej diety, aby rozwiązać te problemy? Być może jest jakaś bezpieczna suplementacja lub sposoby na pozbycie się tych uciążliwych dolegliwości?

Zaparcia wynikają z samej choroby, ale także z braku błonnika pokarmowego w diecie (źródła: np. warzywa, owoce, kasze, płatki owsiane), z nieodpowiedniej ilości płynów w ciągu dnia, braku aktywności, przyjmowania określonych leków. Osoby leżące mają też ryzyko odleżyn (proszę zadbać o specjalny materac przeciwodleżynowy i częste zmiany ułożenia Pacjentki), być może warto rozważyć rehabilitację domową. Chora powinna wypijać 1,5 l płynów przy braku przeciwwskazań lekarskich (woda mineralna, słaby napar herbaty (mocna herbata działa zapierająco), płynne produkty mleczne, zupy). Jeśli chora zachłystuje se płynami być może należy podawać w specjalnym kubku z "dzióbkiem", przez słomkę lub po prostu po konsultacji z laryngologiem (jeśli występują zaburzenia połykania) zagęścić specjalnymi preparatami (dostępne w aptece). Bezwzględnie posiłki powinny być spożywane w pozycji siedzącej, wezgłowie łóżka powinno być odpowiednio uniesione, aby uniknąć zachłystowego zapalenia płuc. Proszę dbać o higienę jamy ustnej chorej. Warzywa i owoce proszę podawać w formie musów, zup kremów, musów z warzyw (czasami pomocne są preparaty z warzywami dla niemowląt). Kasze, płatki owsiane można podawać w formie puree, zblendowanej z produktami mlecznymi lub mięsnymi (chudymi). W diecie ważne są kwasy tłuszczowe omega -3 i witamina D. Jeśli jednak trudno Państwu realizować zalecenia, a Chora w dodatku traci masę ciała można wprowadzić jako uzupełnienie diety "normalnej" dietę przemysłową bogatoresztkową (dostępną w aptece), dobraną do chorób współistniejących (1-3 sztuki/dzień).

Proszę w pierwszej kolejności zwrócić uwagę na konsystencję pokarmów, może zmiana np.na miksowane jedzenie poprawi przyjmowanie posiłków. Zaparciom sprzyja brak ruchu i mała ilość płynów. Proszę skonsultować się z lekarzem, być może włączenie leków poprawiających prace układu pokarmowego zmniejszy problem z zaparciami. Warto zasięgnąć porady dietetyka.
Pozdrawiam