Jaka dieta jest najlepsza dla chorego na cukrzycę?

Witam serdecznie.

Mam 31 lat 168 cm wzrostu i ważę 66 kg. O dwóch lat choruję na cukrzycę (insulinozależną) i jeszcze nie wiem, jaka dieta jest dla mnie najlepsza. Moim największym problemem jest brzuch i biodra (trochę tam za dużo tluszczyku) :(( Bardzo proszę o radę. ;)

Pozdrawiam, Agnieszka

31 LAT ponad rok temu

Witam Pani Agnieszko,

od razu powiem, że dieta w cukrzycy polega na 5-6 posiłkach, co około 3 godziny, w których zawartość węglowodanów powinna być ściśle dostosowana do dawek insuliny. Przy prawidłowo prowadzonej diecie jest możliwe uregulowanie cukrzycy oraz zmniejszenie dawek insuliny, więc niewątpliwie jest to kwestia bardzo istotna.

Powinna Pani wybierać produkty o niskim indeksie glikemicznym. Są to produkty, które powoli i w nieznacznym stopniu podnoszą poziom cukru we krwi. Należą do nich przede wszystkim węglowodany złożone: ciemne pieczywo, makaron razowy, ciemny ryż, grube kasze, np. gryczana.

Powinna Pani odstawić wszelkiego rodzaju potrawy smażone, jasne pieczywo, a owoce ograniczyć do ok. 100g dziennie (najlepiej jeść grejfruty, ponieważ one obniżają poziom cukru we krwi). Należy także zrezygnować ze słodyczy, dżemu, marmolad, budyniu, pieczywa cukierniczego oraz słonych przekąsek.

W przypadku spadku glikemii zaleca się szybkie dostarczenie organizmowi cukru prostego, czyli takiego, który szybko się wchłonie. Może to być woda z cukrem, batonik lub szklanka coli.

Pozdrawiam