Jaką dietą można obniżyć cholesterol?

Dobry Wieczór. Jaką dietą można najskuteczniej obniżyć cholesterol (wysokie trójglicerydy) i schudnąć bo 151 i 68 kg. Mam 50 lat nie przekwitam,badania dobre ale ciągle zajadam stres. Będę wdzięczna za pomoc.

Witam

Dieta antycholesterolowa to dieta uwzględniająca tłuszcze roślinne tłoczone na zimno, warzywa, owoce, dieta odpowiednio błonnikowa, z ograniczeniem potraw tłustych, smażenia, panierek, serów tłustych, bez białego pieczywa, bez słodyczy. Jeśli zajada Pani stres to znaczy, ze jedzenie jest najprostszym sposobem na radzenie sobie ze stresem. Proszę przeanalizować co Pani lubi robić, jakie ma Pani hobby, i próbować rozładowywać stres innym sposobem. Zalecam wizytę u psycho-dietetyka, który ustawi Pani odpowiednio dietę i wytłumaczy zależności między jedzeniem a emocjami.

Pozdrawiam
Magdalena Maciejewska
dietetyk Bydgoszcz
http://www.maciejewska.eu

Witam Pana,
Należy ograniczyć produkty zawierające dużą ilość cholesterolu. Ograniczenie do minimum, a najlepiej rezygnacja z takich produktów to podstawa diety.
Produkty obfitujące w cholesterol:
• masło,
• podroby,
• czerwone mięso,
• żółtka jaja.
Jeśli chodzi o te ostatnie, jest wokół nich wiele kontrowersji. Mają jednak podwyższony poziom cholesterolu we krwi, warto żółtka chociażby ograniczyć.
Proszę także stosować zamienniki:
• Czerwone, tłuste mięso na drób i ryby morskie.
• Masło na margarynę dobrej jakości, a jeszcze lepiej olej roślinny.
• Produkty mleczne pełnotłuste na te z maksymalnie 1,5 procentową zawartością tłuszczu.
Powinien Pan także zadbać o odpowiednią ilość błonnika w diecie. Jedną z funkcji błonnika pokarmowego jest obniżenie poziomu złego cholesterolu. Szczególną rolę gra nierozpuszczalna frakcja błonnika pokarmowego, która fermentując w jelitach, tworzy związki zmniejszające działanie enzymu potrzebnego do syntezy cholesterolu. Proszę pamiętac o odpowiednim przygotowywaniu posiłków. Całkowicie należy zrezygnować ze smażenia. Najlepiej zastąpić je gotowaniem w wodzie, gotowaniem na parze, duszeniem, pieczeniem w folii czy rękawie. Proszę pić min. dwa litry niesłodzonych płynów dziennie. Może być to woda mineralna niegazowana, ale też herbatki owocowe czy ziołowe. Zakłada się, że na każdy kilogram naszego ciała powinniśmy wypijać 30 ml płynów na dobę.
W zmniejszaniu poziomu cholesterolu prócz diety pomoże również regularny wysiłek fizyczny.
W razie dodatkowych pytań lub zainteresowania konsultacją zachęcam do kontaktu:
tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk