Jaka dieta odchudzająca dla czternastolatki?

Mam 14 lat. Ważę 65 kg, mam 160 cm wzrostu. Mam problem ze schudnięciem, najgorszy jest mój pofałdowany brzuch, wszystko inne jest okej. Proszę o pomoc - nie wiem jaką dobrać dietę.

14 LAT ponad rok temu

Witam,

BMI odniesione do siatki centylowej odpowiada nadwadze.

Ostatecznej oceny Twojej masy ciała powinien dokonać lekarz w czasie wizyty kontrolnej. Nie jestem w stanie dokładnie ocenić Twoich parametrów, m.in. z tego powodu, że jest to jedynie porada internetowa.

Na masę ciała wpływa także:
* budowa ciała,
* masa kośćca,
* zawartość wody,
* rozwój tkanki mięśniowej, która waży więcej, niż tkanka tłuszczowa (jeśli ćwiczysz, może dojść do zwiększenia masy ciała, jest to jednak przyrost pozorny, związany z rozwojem mięśni), także nie przejmuj się i udaj na kontrolę lekarską.

Warto także wykonać podstawowe badania (m.in. stężenie hormonów we krwi, etc).

Nie powinnaś odchudzać się na własną rękę (jeśli już podejmiesz taką decyzję, to tylko w porozumieniu z lekarzem).
Stosując dietę samodzielnie, możesz sobie zaszkodzić - doprowadzić do niedoborów składników odżywczych, opóźnić wzrost oraz obniżyć tempo metabolizmu (wszelkiego rodzaju diety <1000 kcal, głodówki przynoszą efekty, ale tylko tymczasowe - potem przytyjesz z nawiązką). Poproś tatę, aby skonsultował Cię z dietetykiem lub lekarzem pierwszego kontaktu.

Proponowałabym Ci zapoznanie się z Piramidą Zdrowego Żywienia. Jest ona dostępna pod adresem:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite... dzieci.

Jeśli nie jesteś zadowolona z sylwetki - postaw na aktywność fizyczną. Bardzo wiele nastolatek w Twoim wieku charakteryzuje negatywny obraz własnego ciała. Postaraj się je pokochać i o nie zadbać, także poprzez prawidłowe odżywianie.

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:
- śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
- II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem. Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu. Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Zasada 5U wg. prof. dr. hab. Stanisława Bergera:
1. Urozmaicenie - spożywanie różnorodnych produktów do każdego posiłku.
2. Umiarkowanie - jedzenie według potrzeb i utrzymanie optymalnej masy ciała.
3. Uregulowanie - stała ilość i częstotliwość posiłków w ciągu dnia.
4. Unikanie - nadmiaru: tłuszczu, cukru, soli, alkoholu.
5. Uprawianie - sportu, systematyczne ćwiczenia, codzienne spacery.
PLUS
6. Uśmiechanie się – uśmiech to zdrowie! :)

To, co możesz zrobić, to wyeliminować "bomby kaloryczne": cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe, słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, fast foody, ciasta, ciasteczka, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Pozdrawiam