Jaka dieta przy kamicy szczawianowo-wapniowej?

Jaka powinna być dieta przy kamicy szczawianowo-wapniowej. Co wolno jeść, a czego unikać? Czy można jeść nabiał? Co pić? Czy można jeść cytrusy? Jak długo trwa wypłukiwanie piasku z nerek? Męczę się już z tym od roku i nie ma widoków na wyzdrowienie.

Szanowna Pani,
Jeśli chodzi o produkty w kamicy szczawianowo-wapniowej, zabronione będą: szpinak, szczaw, rabarbar, boćwina , kiszonki, koncentraty zup i sosów, figi suszone, konserwy rybne, smalec, słonina, margaryny twarde, czekolada, kakao, ocet, pieprz, ostre przyprawy: chili, tabasco i inne, przyprawy z glutaminianem sodu, mocna herbata, kawa naturalna.

Spożywać w ograniczonych ilościach można: pieczywo pszenne, mąkę pszenna, ryż biały, kaszę mannę, ziemniaki, marchew, buraki, pomidory, groch, nasiona roślin sączkowych, sałatę, wszystkie rodzaje kapust, śliwki, agrest, mleko, jogurty, kefiry, maślanki, sery żółte, sery białe, pleśniowe, ryby, mięso i przetwory mięsne, jaja, masło, cukier, musztardę, curry, imbir.

Owoce cytrusowe są dozwolone, nabiał w ograniczonych ilościach. Jeśli chodzi o płyny - zabronione są mocne herbaty i kawa naturalna - powinna Pani pić dużo wody mineralnej. Dozwolone są także herbaty ziołowe, słaba herbata, kawa zbożowa, herbaty owocowe i naturalne soki owocowe.

Z poważaniem,
mgr Sławomir Kula, dietetyk kliniczny - Poznań

Dzień dobry,

w leczeniu żywieniowym kamicy szczawianowo-wapniowej należy:
wykluczyć produkty bogate w szczawiany: rabarbar, szczaw, szpinak, kapusta włoska, botwina, kakao, herbata.
spozywać nabiał, w szczególności mleko, jogurt, kefir - zmniejsza wchłanianie szczawianów z innych pokarmów w przewodzie pokarmowym
ograniczyć spożywanie soli kuchennej oraz wszystkich produktów bogatych w sód - wszlekie słone przekąski, potrawy typu fast food, wędliny, sery żółte
ogromnie ważne jest aby spożywać odpowiednią ilość płynów, koniecznie pić przed snem i w nocy - rekomendowane są wody ubogomineralne
ponadto poleca się utrzymywać regularną aktywnośc fizyczną: 3-4 razy w tygodniu po 45 minut (jazda na rowerze, bieganie, pływanie, taniec itp.)

Serdecznie pozdrawiam,
Justyna Luty
Dietetyk kliniczny
http://www.justynaluty.pl/