Jaką dietę mogę zastosować? W jaki sposób schudnąć?

Mam 168 cm i 76 kg,18 lat, kobieta, tryb życia średnio aktywny: wf 2 razy w tyg., po 1,5h zajęcia taneczne. Nigdy nie podejmowałam diety. Nie występuje otyłość ani nadwaga. Nie byłam u lekarza. Jadłospis mój: podczas szkoły śniadania czasem nie jem, bo czasu nie ma, jeśli uda mi się zrobić, to jem w szkole kanapki (chleb, masło, ser lub szynka, czasem plaster pomidora). Rano piję kawę (2 łyżki cukru i mleko 3,2%). Wracam ze szkoły i jem obiad. Potem w zależności jaki dzień (wt-czw) mam zajęcia, więc kolację jem ok. 21, jak wracam do domu, a normalnie to ok.19-20. Kocham słodycze, szczególnie czekoladę, czasem zjem owoce. W weekend wstaję rano, jem śniadanie np. jajecznica i piję herbatę, potem obiad i kolacja. Zdarza się, że pomiędzy głównymi posiłkami zjem jakiś owoc lub coś słodkiego. Nie choruję. Dziękuję i pozdrawiam :)
ponad rok temu

Witam,

Pani obecna masa ciała w stosunku do wzrostu i wieku, odniesiona do siatki centylowej odpowiada dokładnie linii między nadwagą, a otyłością. Na pewno waży Pani za dużo.

Najlepiej byłoby uregulować masę ciała rezygnując z kalorycznych potraw i zwiększając ilość ruchu.
Jeśli 2 razy w tygodniu Pani tańczy, proszę dodać do tego codzienne ćwiczenia (np. 2 razy po 15 min. każdego dnia - z rana i wieczorem). Może też Pani spacerować (np. 30 min dziennie).

Piramidę IŻŻ znajdzie Pani na stronie:
http://www.izz.waw.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Ite#g
Rzeczywiście popełnia Pani pewne błędy żywieniowe, m.in. nie zachowuje Pani równych odstępów między posiłkami (optymalnie 5 posiłków, każdy co 3 h).
Zawsze powinna Pani znaleźć czas na zjedzenie śniadania.
Pieczywo najlepiej wybierać pełnoziarniste, ilość masła ograniczyć do minimum, zamiast tradycyjnego sera żółtego lepiej wybrać ten w wersji light, lub zamienić go na półtłusty twarożek.
Zamiast mleka 3.2%, proszę spróbować tego o zawartości tłuszczu rzędu 1,5%.
W ramach przekąsek może Pani chrupać: warzywa i owoce.
Do każdego posiłku warto dodawać warzywa - sycą na dłużej i są niskokaloryczne.
Dobrze jest też zrezygnować z dodatku cukru do napojów.
Proszę przeczytać artykuł:
http://abczdrowie.pl/zasady-zdrowego-odzywiania

Jeśli chodzi o słodycze, to proponowałabym zdrowsze zamienniki i są to:
- galaretki owocowe,
- kisiele (wyporcjowane), zdrowsze jeśli dodamy do nich np. starte jabłko,
- batony zbożowe (typu musli),
- sorbety owocowe,
- koktajle mleczno-owocowe,
- musy owocowe,
- kakao na odtłuszczonym mleku,
- cukierki na bazie słodzików,
- lody śmietankowe (wyporcjowane) bez dodatków.
Nie polecam czekolad typu light - czasem zawierają nawet więcej kilokalorii niż czekolady tradycyjne.

Proszę również udać się do lekarza w celu sprawdzenia czy organizm funkcjonuje prawidłowo i czy dodatkowe kg nie są wynikiem jakichś zaburzeń.

Odnośnie ćwiczeń - polecam zajrzenie na www.abccwiczenia.pl

Pozdrawiam