Jaką dietę powinna stosować 19-letnia kobieta?

Witam. Chciałbym schudnąć, jednakże mam z tym duże problemy, kilogramy jakby spadają mi z nieba. Mam 174 cm wzrostu oraz ważę 78 kilo. Dwa lata temu ważyłam 59, ale stopniowo zaczęła tyć i mieć nieregularny okres i problemy ze snem. Rok temu zdecydowałam się udać do lekarza. Jak się okazało na wynikach krwi miałam prawie czterokrotnie powiększone tsh oraz lekką anemię. Mój lekarz rodzinny przepisał mi tardyferon. I dwa tygodnie później miałam USG tarczycy które nic nie wykazało. Po lekach na anemię, tsh zaczęło powoli spadać, a mój lekarz rodzinny stwierdził że to cudowne uzdrowienie i nic dalej nie czynił z moją tarczycą. Pół roku temu byłam ponownie na badaniu krwi, wszystko było w porządku. Nigdy nie brałam leków na tarczycę i nigdy nie zostałam skierowana do endokrynologa. Moi rodzice mają problemy z tarczycą, ojciec ma nawet wole (niegroźne). Dodatkowo od dziecka mam astmę. Zawsze byłam aktywnym dzieckiem i nadal jestem. Jem regularnie i normalnie, słodycze jedynie przed okresem, kawy i herbaty nie słodzę, do pracy/szkoły dojeżdżam rowerem w wolnym czasie również jeżdżę na rowerze lub robię sobie długie spacery bądź pływam. Waga nie spada. Czy powinnam zacząć stosować jakaś dietę lub jakieś konkretne ćwiczenia?

Dzień dobry. Przede wszystkim należy wykonać pełną diagnostykę hormonów tarczycy oraz ewentualnie w kierunku choroby Hashimoto. Należałoby wykonać diagnostykę niedokrwistości. Po wykonaniu powyższej diagnostyki może Pani skorzystać z pomocy dietetyka, który znając wyniki powyższych badań wspólnie z Panią ustali optymalną dietę.