Jaką dietę powinnam stosować aby schudnąć, czy stosowanie diety jest niebezpieczne w moim wieku?

Dzień Dobry! Mam 16 lat, 165cm wzrostu oraz ważę 76 kg. Podejmowałam próby odchudzania się wiele razy , tylko gdy miałam 13 lat to udało mi się schudnąć 8 kg przez 2 miesiące, ale wtedy miałam dużo wysiłku fizycznego oraz duży brak apetytu. Później waga zrobiła się dużo większa, w krótkim czasie przytyłam 12 kg. Nigdy nie byłam szczuplutka, ale może to dlatego, że bardzo dużo chorowałam i brałam wiele sterydów i innych leków. Nie wiem co mam robić. Stosowałam dietę z dużą ilością nabiału (nie wiem czy powinnam, bo mam skazę białkową od urodzenia) było to w marcu 2010 roku, przez 3 tygodnie schudłam 1 kg. A teraz nic nie mogę zrzucić z wagi, a nawet przytyłam 3 kg. Jestem załamana. Nie jem tak dużo. Słodycze ograniczam do minimum, dużo piję wody. W mojej rodzinie nie ma chudych osób, wszyscy są ,,przy kości". Gdy byłam u lekarza pediatry to powiedział, żebym stosowała dietę ,, MŻ" oraz dużo ruchu na świeżym powietrzu. Stosowałam się do zaleceń, lecz to nie pomogło, a wręcz byłam bardzo osłabiona. Jem 3- 4 posiłki dziennie : śniadanie - dwie kromki chleba z masłem i plasterkiem szynki z serem oraz herbata bez cukru , II śniadanie - owoce np. pomarańcze , śliwki (również suszone), obiad - zupa warzywna lub ziemniaki z mięsem i surówką, kolacja - jogurt lub musli z mlekiem nie stosuję czegoś takiego - słodycze tylko w weekend i jedzenia do woli w te dwa dni ( nie jem nic po 18) Często choruję, mam skazę białkową oraz uczulenie na truskawki. Źle się czuje z tym tłuszczem, chociaż nie wyglądam fatalnie, ale zawsze byłam, „większa" niż moje rówieśniczki. Będę wdzięczna, jeżeli Państwo mi poradzicie, co powinnam robić, aby skuteczne się pozbyć chociaż 6 kg.

Witam,

Odchudzanie, które rozpoczęłaś w tak młodym wieku mogło wpłynąć negatywnie na Twój metabolizm. Dodatkowo na Twoją masę ciała wpłynęły sterydy i być może inne leki. Z tych przyczyn obecna utrata masy ciała może być trudna. Radziłabym Ci udać się do dietetyka, który dokładnie przeanalizuje Twój jadłospis i dolegliwości, dzięki czemu będzie mógł ułożyć jadłospis odpowiedni dla Ciebie. Nie stosuj diet redukcyjnych na własną rękę, ponieważ mogą one jeszcze bardziej spowolnić Twój metabolizm a także negatywnie wpłynąć na rozwój organizmu.

Przede wszystkim powinnaś dowiedzieć się więcej na temat zdrowych nawyków żywieniowych. Stanowią one podstawę do redukcji nadwagi i utrzymania właściwej masy ciała przez całe życie. Nie warto, co jakiś czas stosować diet, które prowadzą do efektu jojo. Przeczytaj artykuły http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki-piramida-zdrowego-zywienia, http://portal.abczdrowie.pl/zdrowe-i-smaczne-przekaski i przeanalizuj swój sposób odżywiania.

Pamiętaj też o codziennych ćwiczeniach fizycznych. Przykłady znajdziesz na stronie www.abccwiczenia.pl.

Pozdrawiam.