Jaką dietę powinnam zastosować? Proszę o radę

Mam 34 lata, ważę 82 kg przy wzroście 174 cm. Jestem kobietą. Nie mam zbyt dużej aktywności fizycznej, prowadzę raczej spokojny tryb życia, nie lubię ćwiczyć. Dużo czasu natomiast spędzam przed komputerem. 4 lata temu stosowałam dietę opartą na warzywach i owocach oraz na zupie Kwaśniewskiego i schudłam 10 kg ale waga znowu wróciła i jestem ciężka i ociężała. W mojej rodzinie występuje nadwaga. Nie choruję na żadną chorobę powodującą otyłość ani na żadne choroby przewlekłe.

Moj powszedni jadłospis wygląda następująco: do pracy jadę o godz. 7.00 a wracam o 11.00 i wtedy dopiero jem śniadanie w postaci 2-3 kanapek z szynką, około godziny 17 jem obiad ziemniaki z filetem z kurczaka i sałatka z pomidorów ogórków w śmietanie i kolację około godz. 21 w postaci 2-3 kanapek z serem albo szynką. Spać chodzę około 24.00. Natomiast w dzień weekendowy np w niedziele wstaje około godz. 10.00 jem kanapkę i jadę do pracy, wracam około godz. 15 i jem na obiad rosół z makaronem 2 talerze, za godzinę jem kolejny talerz i na kolację około godz. 20.00 kolejny. W ciągu całego dnia towarzyszy mi tylko jeden napój - coca cola, piję ją codziennie około 2 l dziennie, Rzadko piję herbatę, wody i kawy nie piję w ogóle. Proszę o poradę jaką dietę mam wybrać żeby schudnąć 20 kg w 3-4 miesiące.

Witam Panią,

Pani aktualne BMI wynosi 27, co oznacza, że występuje u Pani nadwaga. Aby się jej pozbyć powinna Pani przede wszystkim zacząć się zdrowiej odżywiać. Aktualnie popełnia Pani kilka błędów. Podstawowy to oczywiście coca cola. Jeżeli chce Pani schudnąć należy z niej zrezygnować. Kolejne błędy to:
- nieregularność posiłków, w tym zbyt późne śniadanie, za długie przerwy pomiędzy posiłkami
- nieprawidłowy wybór produktów - np. za mało warzyw
- mało urozmaicona dieta

Stosowanie diet niezbilansowanych np. owocowo-warzywnych powoduje szybką utratę masy ciała, ale najczęściej jest to ubytek wody, więc powrót do wcześniejszych nawyków żywieniowych kończy się efektem jojo. Jedyna rozsądna i skuteczna droga pozbycia się zbędnych kg to zmiana na stałe nawyków żywieniowych oraz zwiększenie aktywności fizycznej. Istotna jest tu rezygnacja z produktów niepożądanych - u Pani przede wszystkim coca cola, ale także należy wykluczyć produkty typu fast food, słodycze itp. Proszę zapoznać się z piramidą zdrowego żywienia.

Jeżeli chodzi o tempo pozbywania się zbędnych kg to korzystna dla zdrowia, a przy tym skuteczna, bo zapobiegająca efektowi jojo jest powolna utrata - od pół do maksymalnie 1 kg tygodniowo. Nie jest więc możliwe w sposób racjonalny schudnięcie 20 kg w ciągu 3-4 miesięcy.

Pozdrawiam Panią serdecznie i życzę powodzenia