Jaką dietę stosować aby wyjść z anoreksji?

Mam 20 lat, zmagam się z anoreksją od ok. 3 lat. Od stycznia bieżącego roku zaczęłam jeść 2000 kcal dziennie, co było dla mnie wielkim krokiem do przodu. Początkowo moja waga wzrosła o prawie 4 kg w ciągu (bmi początkowe wynosiło 14.00), ostatnio jednak zaczęła spadać, choć nie zmniejszyłam liczby kalorii. Obecnie ważę ok. 42 kg przy wzroście 169/170 cm. Chciałabym tyć w sposób stabilny, nie zbyt szybki, ale i nie spadać na wadze... Od prawie roku nie mam okresu. Jestem już wyczerpana chorobą. Czy powinnam zwiększyć ilość kalorii? Obecnie jem zwykle ok. 2000-2300. Moja waga od 3 tygodni stopniowo znowu spada...

Dzień dobry,
Przede wszystkim gratuluję pierwszych, dużych kroków w kierunku zdrowia. Jako osoba, która także zmagała się z anoreksją wiem, jak trudne jest wprowadzenie zmian w diecie i zwiększanie ilości jedzenia. To wspaniałe, że się to Pani udaje. Sama kaloryczność pokarmów jednak to nie wszystko. Po trzech latach Pani organizm potrzebuje prawdopodobnie bogatych w substancje odżywcze pokarmów, które pozwolą zaspokoić zapotrzebowanie a także odbudować zapasy. Proponuję więc wizytę u dietetyka w celu ustalenia konkretnego planu działania, który zapewni bezpieczne odżywienie. Jednocześnie warto rozpocząć pracę z terapeutą posiadającym doświadczenie w temacie zaburzeń odżywiania. Dzięki takiemu podejściu będzie Pani o wiele łatwiej poradzić sobie z dietetycznym wyzwaniem. :) Jeśli chciałaby Pani skorzystać z mojego wsparcia, zachęcam serdecznie do umówienia się na wizytę. Razem możemy stworzyć odpowiadającą Pani drogę postępowania. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia, Marek Aleksander Przondo Dyplomowany dietetyk http://dietetyczny.guru/ http://facebook.com/dietetycznyguru/