Jaką dietę stosować bym mogła schudnąć?

Mam 25 lat i ważę 80 kg, wzrost mój wynosi 167 cm. Chciałabym się odchudzić, nie zależy mi na zrzuceniu w tydzień kilku kilogramów, ale chciałabym schudnąć przynajmniej 10 kg. Czy mogę jeść w takim razie suchary grahamowe, jeść owoce lub warzywa i pic dużo wody. Proszę pomóż, zależy mi na szybkim odpisaniu na moja wiadomość.

Witam,

Pani BMI wynosi 28,77.
Ma Pani nadwagę.
Utrata 10kg w fizjologicznym tempie powinna Pani zająć około 2,5-3 miesięcy.
Suchary grahamowe- wszystko zależy od spożywanej ilości.
Pieczywo typu graham także jest kaloryczne, ale inaczej wpływa na stężenie glukozy we krwi, niż pieczywo tradycyjne (białe).
Nie powoduje ono gwałtownych zmian w stężeniu glukozy (szybkiego wzrostu i szybkiego spadku), lecz przyczynia się do normalizacji stężenia glukozy, przez co nie ma napadów głodu.
Warzywa może jeść Pani bez ograniczeń.
Owoce ograniczyłabym do 1 porcji (o masie 100-150g).

Zalecałabym spożywanie 5 posiłków dziennie:

-śniadanie, obiad, kolacja jako posiłki główne, o większej kaloryczności,
-II śniadanie, podwieczorek - mniejsze, o mniejszej kaloryczności, w formie przekąsek.
Ostatni posiłek zalecałabym na 2-3 godziny przed snem.
Przynajmniej 1 posiłek powinien być ciepły. Nie można zapominać o śniadaniu.
Posiłki powinny być spożywane w spokoju, powoli. Należy dokładnie żuć każdy kęs. Od stołu dobrze jest odejść z niedosytem – uczucie sytości pojawia się dopiero po pewnym czasie.

Musi się Pani kierować zasadami:
1. mięso, nabiał - odtłuszczone;
2. napoje - bez dodatku cukru;
3. warzywa - bez ograniczeń;
4. owoce - z ograniczeniem do 1 porcji dziennie ( w diecie odchudzającej);
5. tłuszcze - jeśli margaryny, to typu "light", unikamy smażenia, oleje i oliwę dodajemy jako dodatek (niewielki) do sałatek i surówek;
6. węglowodany - złożone, czyli zawarte w pieczywie pełnoziarnistym, ciemnym, w razowym makaronie, brązowym ryżu i gruboziarnistych kaszach; należy natomiast unikać węglowodanów prostych, które występują w: białym pieczywie, chipsach, łakociach, fast-foodach;
7. wyeliminować należy: cukier dodawany do kawy i herbaty, kolorowe słodzone napoje gazowane i soki z dodatkiem cukru, tłuste wędliny, serki topione, serki typu fromage, feta, sery żółte, tłuste, zawiesiste zupy (śmietanę można zastąpić np. jogurtem 0%), tłuste placki, kotlety, kluski, ciasta, ciasteczka, fast-foody, smażone potrawy (zwłaszcza w panierce, która chłonie tłuszcz jak gąbka).

Proszę także przeznaczyć codziennie ok. 30 minut na aktywność fizyczną.

Pozdrawiam

P.S
Polecałabym udanie się na konsultację lekarską i wykonanie badań.