Jaką dietę stosować podczas łuszczycy?

WITAM, MAM ŁUSZCZYCE CYGNOLINA NIE POMAGA -STERYDY WIADOMO ;POJAWIA SIE I ZNIKA I POJAWIA; MAM GRUPE KRWI ;0; JESTEM MESZCZYZNĄ ,50 LAT WIEM- PAPIEROSY , ALKOHOL , STRES , KAWA WYKLUCZYĆ .ALE PROSZE O SZCEGUŁOWĄ DIETE. NIE STAĆMNIE NA DIETETYKA A WINTERNECIE DIET JEST DUŻO, TYLKO CZASAMI W JEDNEJ WONO ;TO; JEŚĆ W DRUGIEJ NIE PROSZE O POMOC. DZIĘKUJE .POZDRAWIAM,SŁAWEK.

Należy unikać produktów wysokoprzetworzonych - dań typu fast food, słodyczy i słonych przekąsek.

Pozdrawiam
Dietetyk Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado (www.nutrado.pl)

Produkty, które wspomagają leczenie choroby:

- Warzywa, im bardziej zielone i surowe tym lepiej (również te kiszone)
- Niektóre owoce (należy unikać bananów, gdyż zawierają skrobię) – dopuszczalne są te odpowiednie dla poszczególnych grup krwi
- Oleje roślinne tłoczone na zimno, nierafinowane! Np. olej z wiesiołka, olejek pichtowy, olej lniany, oliwa z oliwek
- Niektóre warzywa strączkowe, orzechy i pestki – odpowiednie dla danych grup krwi
- Superfoods - Żywność niezwykle bogata w składniki odżywcze (często do 100 razy więcej niż w innych produktach), mająca korzystny wpływ na nasze zdrowie. Zawiera ona ogromne pokłady witamin, minerałów, protein, antyoksydantów i innych składników odżywczych. Ponadto jest niskokaloryczna. Jej spożywanie wzmacnia układ odpornościowy człowieka i w połączeniu z ruchem pozwala uniknąć bądź zniwelować ryzyko większości chorób. Przykładem są: algi, jagody goji, echinacea, czy surowe kakao.
- Zioła i przyprawy są bakteriobójcze, alkalizują nasz organizm, wspomagają układ trawienny i usuwają toksyny.
- naturalne suplementy: kwas omega-3 (tran), witamina E i C

Lista produktów, które mogą negatywnie wpływać na stan naszego zdrowia i potęgować łuszczycę:

- Mleko i produkty mleczny– nasz organizm nie posiada enzymów trawiennych potrzebnych do trawienia mleka. Należy wykluczyć je w pierwszej kolejności!
- Skrobia - działa silnie zakwaszająco na nasz organizm lub nie jest trawiona przez organizm. Do takich produktów należą: mąka i jej produkty - chleb, inne pieczywo, makarony, ciasta, ziemniaki, kasze, ryż, kukurydza. Można spożywać kaszę jaglaną o dużej zawartości białka i soli mineralnych, ponieważ jako jedyna działa odkwaszająco.
- Tłuszcze zwierzęce i białko zwierzęce – działają silnie zakwaszająco. Można spożywać mięsa zalecane dla poszczególnych grup krwi.
- Używki, jak kawa, alkohol, papierosy czy napoje energetyczne zakwaszają nasz organizm i hamuje procesy metaboliczne
- Cukier i wszystkie jego produkty zakwaszają nasz organizm i wyjaławiają go z minerałów. Dobrą alternatywą może być miód w rozsądnych ilościach.

Pozdrawiam serdecznie,
Paulina Roziewska
proziewska@gmail.com