Jaką dietę stosować przy nietolerancji laktozy i glutenu?

Do Hashimoto, nietolerancji laktozy i glutenu zdiagnozowano mi IBS i insulinoodporność, a więc do restrykcyjnej diety powinnam dodać dietę FOADMAP i rzucić węglodowdany. No to pozostaje woda i marchewka. Jestem zrozpaczona bo nie wiem już co jeść, a nie mogę znaleźć dietetyka, który pogodzi to wszystko...

Dzień Dobry
Po pierwsze proszę nie rozpaczać. Choroba ta nie należy do tych które nie można opanować. najważniejsze jest jednak oprócz leczenia farmakologicznego wdrożenie odpowiedniej diety opracowanej przez specjalistę ds żywienia. Odradzam samodzielne konstruowanie diety w oparciu o fora internetowe czy kolorowe czasopisma. Dlaczego? bo można sobie bardziej zaszkodzić niż pomóc. Tak jak Pani napisała nie sposób prawidłowo funkcjonować pozostając na wodzie i marchewce :-)
Mam duże pozytywne efekty w pomocy osobom z chorobami autoimmunologicznymi w tym w chorobie HASHIMOTO. Bardzo chętnie podejmę się pomocy Pani w ustaleniu zbilansowanej diety w tym problemie zdrowotnym. Jestem zwolenniczką indywidualnego doboru terapii w oparciu o szczegółową analizę badań, kartę pacjenta ( ankietę, którą przesyłam po zarejestrowaniu się na wizytę w Gabinecie Dietoterapii), wywiad z pacjentem. Gabinet Dietoterapii.
Jeżeli będzie Pani zainteresowana moją pomocą proszę o kontakt
Agnieszka Biernat
specjalista ds promocji zdrowia
i dietoprofilaktyki
www.dieta.eko.org.pl

Rzeczywiście dieta przy wymienionych przez Panią schorzeniach wydaje się być problematyczna, ale na pewno jest możliwa do skonstruowania. Szczególnie diagnoza związana z IBS nie jest jednoznacznie związana ze stosowaniem diety FODMAP, bo choć stwierdza się jej skuteczność u części pacjentów inni wcale nie widzą poprawy. Na dodatek pewne zasady diety bezglutenowej, bezlaktozowej i antyoksydacyjnej zalecanej przy Hashimoto korelują z dietą FODMAP. Niestety w ramach forum internetowego nie sposób jest udzielić Pani odpowiedzi, gdyż potrzebuje Pani kompleksowej pomocy związanej między innymi z analizą wyników Pani badań oraz szczegółowych informacji o Pani samopoczuciu po spożywaniu konkretnych grup produktów (dieta w IBS jest zawsze sprawą indywidualną i musi być poparta wywiadem dietetycznym). Jestem przekonana, że znajdzie Pani odpowiedniego specjalistę w swojej okolicy, natomiast w okresie kiedy nie jest Pani pewna co może Pani bezpiecznie spożywać może się Pani wspomagać przy konstrowaniu dziennego jadłospisu oprócz tradycyjnej żywności także preparatami żywieniozastępczymi dostępnymi w aptece (są to koktajle zawierające wszystkie potrzebne do funkcjonowania składniki odżywcze jednocześnie nie zawierając tych składników, które Pani źle toleruje). Życzę powodzenia w leczeniu!