Jaką dietę stosować przy refluksie żołądkowo-przełykowym oraz prawdopodobnej nietolerancji laktozy?

Jaką dietę stosowac przy refluksie żołądkowo-przełykowym oraz prawdopodobnej nietolerancji laktozy? Po produktach mlecznych mam dodatkowe ogromne wzdęcia. Wzdęcia mam też np. na czczo, ale po jedzeniu również. Poza tym waga - jakie ćwiczenia wykonywać przy refluksie, aby go nie nasilać? Niestety w ciągu ostatnich 30 miesięcy moja waga wahała się od 88 kg do 115. Obecnie druga wartość. I duży brzuch. 2 lata temu przeszłam zapalenie żołądka, podczas gastroskopii wykryto u mnie ref. żoł-przeł.

Zalecenia przy refluksie żołądkowo-przełykowym to:
- zmniejszenie masy ciała (najlepiej pod okiem dietetyka)
- spożywanie 5-6 niewielkich posiłków dziennie w wolnym tempie
- nie przyjmowanie pozycji leżącej bezpośrednio po posiłku
- uniesienie wezgłowia łóżka na czas snu
- stosowanie umiarkowanej aktywności fizycznej (spacery, jazda na rowerze, pływanie)
- unikanie: tłustych, ciężkostrawnych, odsmażanych i pikantnych potraw, pomidorów, cebuli, alkoholu, napojów gazowanych, owoców cytrusowych, kawy, czekolady, mięty

Pozdrawiam,
Emilia Kołodziejska
http://dietcoaching.pl/diet-coaching/