Jaką dietę stosować przy zapaleniu żołądka?

Witam. Mam problemy gastrologiczne od dwoch miesiecy. Bylam prywatnie u gastrologa, zrobiono mi gastroskopie i test na bakterie helicobacter pylori. Niestety okazalo sie ze jestem posiadaczka tej bakterii i mam przy tym zapalenie zoladka. Lekarz przepisal mi leki w tym antybiotyk, ktore zazywalam przez 10 dni oraz przestrzegalam diety. Aktualnie nie stosuje lekow juz tydzien, oczywiscie moj stan jest o wiele lepszy niz przed kuracja lekowa, jednak czesto czuje dyskomfort po posilkach. Jest to glownie uczucie zalegania pokarmu i cofania sie go oraz niewielkie pieczenie przelyku i zoladku, nie az tak odczuwalne jak przy silnej zgadze, mimo to po prostu czuje ze nie wszystko pracuje jeszcze w 100% jak dawniej. Chcialam sie poradzic co mam robic, czy utrzymywac dalej diete lekkostrawna, czy dolegliwosci mina po jakims czasie, czy po posilkach brac leki ulatwiajace trawienie?

Opisane objawy powinna Pani skonsultować z lekarzem, który przepisał Pani leczenie - powinien on skontrolować jego przebieg i sprawdzić czy nadal odczuwany dyskomfort jest typowy dla przebiegu leczenia czy też świadczy o jakichś nieprawidłowościach. Jeżeli leczenie przebiega prawidłowo to jest to zupełnie naturalne, że przewód pokarmowy potrzebuje więcej czasu na regenrację i nie może Pani wrócić do zupełnie normalnej diety tak szybko po chorobie (czase zdarza się, że problemy tego rodzaju pozostają jako trwałe powikłanie po przebytej chrobie). Zalecałabym aby na najbliższe tygodnie powrócić do diety lekkostrawnej, później można stopniowo dietę rozrzeszać o potrawy z większą ilością tłuszczu czy błonnika. Ważne jest żeby robić to stopniowo (nie więcej niż 1 produkt na raz) obserwując cały czas reakcje własnego organizmu - gdyby pojawiał się dyskomfort należy nadal zrezygnować ze źle tolerowanego produktu. Życzę szybkiego powrotu do pełnej sprawności!