Jaką dietę wybrać, aby efekt jojo się nie pojawił?

Witam, mam 19 lat i 170 cm wzrostu (85 kg). Chciałabym się dowiedzieć jaką dietę stosować, by schudnąć ok. 20 kg? Dodam, że stosowałam wiele diet, pojawiał się efekt jojo, ciało jest w opłakanym stanie - cellulit, rozstępy. Podejrzewam, że mój metabolizm jest rozregulowany, jak można go przyspieszyć?
19 LAT ponad rok temu

Lek. Marta Hat

Witam!
Po okresie stosowania drastycznych diet Twój organizm jest prawdopodobnie rozregulowany. Znaczne spowolnienie metabolizmu spowodowane dietami znacznie redukującymi ilość przyjmowanych kcal (500 kcal, 1000 kcal) powoduje, że każde zwiększenie ilości pokarmu jest traktowane jako "zapas" i odkładane na czarną godzinę w postaci tkanki tłuszczowej.
Wbrew powszechnej opinii diety, które powodują szybką utratę masy ciała są bardzo złudne, ponieważ równie szybko powodują, że powraca ona z nawiązką.
Przede wszystkim powinnaś postarać się przyspieszyć swój metabolizm (4-5 posiłków dziennie, przyjmowanych w regularnych odstępach czasowych, docelowo powyżej 1000 kcal (być może początkowo efekt nie będzie zadowalający, ale diety poniżej 1000 kcal negatywnie wpływają na procesy zachodzące w organizmie), więcej niż 1,5 płynów dziennie (zielona, czerwona herbata, zimna woda), ćwiczenia fizyczne, ostre przyprawy (chilli, imbir, cynamon, oregano).
Zastosuj się do zasad zdrowego odżywiania:
-> regularnie spożywane posiłki, najlepiej 5-6 razy dziennie,
->śniadanie do godziny po przebudzeniu,
->kolacja na ok. 3 h przed snem, najlepiej produkty czystobiałkowe,
->co najmniej 1,5 litra płynów/dobę (najlepiej woda, zielona/czerwona herbata),
->wyklucz nadmiar cukrów prostych (głownie słodycze) oraz tłuszczów nasyconych (fast foody, masło, margaryna, tłuste smażone potrawy),
->jedz chude mięsa oraz ryby, warzywa oraz owoce,
->ogranicz produkty mączne - pieczywo oraz makarony, muesli i ziemniaki.

Aby schudnąć warto do diety dołączyć ćwiczenia, stosując przykładowo bieganie, basen, rower, rolki itp. przez co najmniej 40 minut dziennie, 4-5 razy w tygodniu. Po treningu obowiązkowo rozciąganie - które zapobiega kontuzjom i nadmiernej rozbudowie mięśni.
Dodatkowo warto też trenować poszczególne partie ciała (np. brzuszki, nożyce, wymachy nóg, programy ćwiczeniowe z serii 8 minute).

Pozdrawiam serdecznie!