Jaką dietę zastosować przy czerwienicy?

mąż choruje na czerwienicę prawdziwą i wykryto u niego guz w pęcherzu moczowym hematolog sugeruje aby przejść na dietę wegetariańską z tym że nie wykluczył z żywienia jaj i masła nie zalecał mleka i serów jogurtów proszę o podanie przykładowego jadłospisu

Ewa Zawidzka Dietetyk, Wrocław

Witam serdecznie,

W przypadku leczenia czerwienicy należy przede wszystkim zastosować się do zaleceń lekarza prowadzącego. Jeśli chodzi o wspomagającą dietę to obejmuje ona znaczne ograniczenie produktów o dużej zawartości witaminy K oraz E, a zwiększenie produktów zawierającym witaminę C, wzmacniającą naczynia krwionośne. Warto też ograniczyć ilość wypijanej kawy i herbaty i prowadzić umiarkowanie aktywny tryb życia. Należy też pamiętać o piciu odpowiedniej ilości wody.

Konkretny jadłospis zależy od danej osoby, jej trybu życia, badań, wywiadu zdrowotnego i żywieniowego. Jeśli chciałaby Pani otrzymać taką dietę, to proszę o kontakt.

Pozdrawiam
Ewa Zawidzka