Jaką dietę zastosować przy osteoporozie?

Czego unikać przy stwierdzonej osteroperozie czy mogę pic kawę i od czasu do czasu piwo czy wino

Żywienie powinno być bogate w pokarm będący dobrym źródłem wapnia, a także witaminy D - jeśli występują niedobory należy też włączyć suplementację. Spożycie powyżej 3 filiżanek kawy dziennie, zwłaszcza przy niedostatecznym spożyciu wapnia, przyspiesza rozwój osteoporozy, dlatego należy kontrolować spożywaną ilość kawy. Piwo, wino czy jakikolwiek inny rodzaj alkoholu powinien być ograniczony.
Pozdrawiam
Dietetyk mgr Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado

Witam.Wskazane przy osteoporozie jest żywienie bogate w wapno( mleko i przetwory mleczne są najlepszym źródłem wapnia w codziennej diecie) oraz wit D. Źródłem wit D w żywności są głównie tłuste ryby morskie: makrela,łosoś , tuńczyk,sola,śledź oraz oleje z wątroby tych ryby.Istotną rolę żywieniową przypisuje się także wit K , która uczestniczy w syntezie osteoklastyczny,najważniejszego niekolagenowego białka kości .Źródłem tej witaminy w codziennym jadłospisie mogą być kapusta biała, brukselka,szpinak i pietruszka.Kolejnym ważnym składnikiem jest magnez jego źródłem są produkty zbożowe,, ciemnozielone warzywa liściaste,rośliny strączkowe, ryby i kakao. ponadto dobrze byłoby udać się do dietetyka który ułoży dobrze zbilansowaną dietę.
Pozdrawiam
Monika Konieczna
twójdietetyk11@wp.pl