Zapytaj lekarza

1 , 0 1 0 , 2 4 9

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Jaką dietę zastosować przy osteoporozie?

Czego unikać przy stwierdzonej osteroperozie czy mogę pic kawę i od czasu do czasu piwo czy wino
KOBIETA, 61 LAT 3 miesiące temu

Źródła nienasyconych kwasów omega-3

Nienasycone kwasy omega-3 są niezbędnym składnikiem naszej diety, jednak organizm nie posiada zdolności do ich samodzielnego syntetyzowania. Z tego względu warto wiedzieć, co jest ich pierwotnym oraz wtórnym źródłem ? o tym opowiada dr Leszek Walentynowicz, diabetolog.

Dzień dobry,

alkohol nie jest wskazany przy osteoporozie. Kawę czasami może Pani wypić. W celu dokładnego zbilansowania jadłospisu warto skontaktować się z dietetykiem z Pani okolicy.

Pozdrawiam
Joanna Wardenga

umów wizytę 0

Żywienie powinno być bogate w pokarm będący dobrym źródłem wapnia, a także witaminy D - jeśli występują niedobory należy też włączyć suplementację. Spożycie powyżej 3 filiżanek kawy dziennie, zwłaszcza przy niedostatecznym spożyciu wapnia, przyspiesza rozwój osteoporozy, dlatego należy kontrolować spożywaną ilość kawy. Piwo, wino czy jakikolwiek inny rodzaj alkoholu powinien być ograniczony.
Pozdrawiam
Dietetyk mgr Marianna Hall
Centrum Dietetyki Nutrado

Dietetyk kliniczny dzieci i dorosłych. Założycielka Centrum Dietetyki Nutrado.
umów wizytę 0

Witam.Wskazane przy osteoporozie jest żywienie bogate w wapno( mleko i przetwory mleczne są najlepszym źródłem wapnia w codziennej diecie) oraz wit D. Źródłem wit D w żywności są głównie tłuste ryby morskie: makrela,łosoś , tuńczyk,sola,śledź oraz oleje z wątroby tych ryby.Istotną rolę żywieniową przypisuje się także wit K , która uczestniczy w syntezie osteoklastyczny,najważniejszego niekolagenowego białka kości .Źródłem tej witaminy w codziennym jadłospisie mogą być kapusta biała, brukselka,szpinak i pietruszka.Kolejnym ważnym składnikiem jest magnez jego źródłem są produkty zbożowe,, ciemnozielone warzywa liściaste,rośliny strączkowe, ryby i kakao. ponadto dobrze byłoby udać się do dietetyka który ułoży dobrze zbilansowaną dietę.
Pozdrawiam
Monika Konieczna
twójdietetyk11@wp.pl

Dyplomowany dietetyk. Przyjmuje w Poradni Dietetycznej w Grodkowie.
umów wizytę 0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Strefa Kobiety