Jaka jest dopuszczalna norma markera w kierunku raka jelita grubego?

Witam. Robiłam ostatnio profilaktyczne badania w tym min. na raka jelita grubego i w markerze mam wynik 1, 19 . Jaka jest dopuszczalna norma i czy to jest bardzo zły wynik? Pozdrawiam.

Markerów w surowicy krwi nie można traktować jako bezwzględne badania profilaktyczne. Poza tym liczba rozmaitych markerów jest bardzo duża; najczęściej analizuje się ich poziom w zestawieniu z innymi badaniami (najwyższą wartość wykrywczą dla raka jelita ma kolonoskopia).