Jaka jest granica błędu określonego czasu trwania ciąży po badaniu USG przy braku wiedzy na temat terminu ostatniej miesiączki?

Witam,
mam 26 lat i następujący problem, otóż lekarz ginekolog po badaniu USG podała mi, iż jestem w 7 tygodniu ciąży (i jeden dzień), jednak chcę zaznaczyć, że mam nieregularne miesiączki - nigdy nie wiem, kiedy dostanę, ile będzie trwała, ani jak będzie intensywna. W związku z tym nie kontroluję tego, nie zapisuję i naprawdę nie pamiętam, kiedy miałam ostatnią.
Zastanawiam się, jaka jest granica błędu określonego czasu trwania ciąży po badaniu USG przy braku wiedzy na temat terminu ostatniej miesiączki?
Bardzo zależy mi na odpowiedzi.
Pozdrawiam

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam!
Szacowanie wieku ciąży przy pomocy USG na tym etapie ciąży jest bardzo dokładne, błąd wynosi +/- 2-3 dni. Początek siódmego tygodnia wskazuje, że do owulacji doszło pięć tygodni przed wykonanym badaniem USG. Lekarz podaje wiek ciąży, dodając dwa tygodnie do daty zapłodnienia, tak by mniej więcej zgadzał się on z wiekiem liczonym od daty ostatniej miesiączki. Oczywiście reguła ta traci sens u kobiet, u których występują nieregularne miesiączki i odległość od krwawienia do owulacji jest trudna do ustalenia.
W takim przypadku powinna Pani zawsze podawać wiek ciąży, na podstawie tego pierwszego szacunku dokonanego przy pomocy USG. Jest to bardzo dokładne odzwierciedlenie rzeczywistego wieku dziecka.

Pozdrawiam serdecznie!