Jaka jest interpretacja wyników badań TSH, FSH i Ft4?

Witam, proszę o interpretację badań : TSH 1,907 (norma: 0,55-4) FT3 6,06 (norma: 3,5-6,5) FT4 16,16 (norma: 11,5-22,7) przeciwciała anty-TG 0,69 (norma: 0-4,11) przeciwciała anty-TPO 0,22 (norma: 0-5,61) USG tarczycy z pojedynczymi guzkami po obu stronach o średnicy 2-3 mm, bez żadnych nieprawidłowych zmian. Czy delikatnie podwyższone przeciwciała anty-TG i TPO świadczą o rozwijającej się powoli chorobie tarczycy? Proszę o odpowiedź i interpretacje wyników, pozdrawiam.

Dzień dobry,

Tak niskie miana przeciwciał mogą występować również u osób zdrowych i nie muszą powodować choroby tarczycy.
Opis usg, który Pani przytacza: "USG tarczycy z pojedynczymi guzkami po obu stronach o średnicy 2-3 mm, bez żadnych nieprawidłowych zmian" jest nie do końca spójny... - są guzki, ale nie ma nieprawidłowych zmian... Jeśli chodzi o guzki, to prawidłowo opisując usg powinniśmy pisać - zmiana ogniskowa hipo/hiper/izo/normo - echogeniczna o wym...., zaś guzek dopiero w przypadku jeśli zmiana jest wyczuwalna w badaniu palpacyjnym i widoczna w obrazie usg. Trudno odnieść się do opisu, nie widząc zdjęć, na wszelki wypadek proszę powtórzyć usg tarczycy, najlepiej od razu u endokrynologa, który wykonuje usg tarczycy za ok. 3-6 miesięcy.

Pozdrawiam serdecznie.

Dr n. med. Marek Derkacz
specjalista endokrynolog
specjalista diabetolog
specjalista chorób wewnętrznych