Jaka jest interpretacja wyników badania jelit i jakie zastosować leczenie?

Dzień dobry. Jestem diagnozowana w kierunku choroby Crohna z powodu utrzymujących się przewlekłych zaparć, nudności i bólu brzucha. Po pierwszej kolonoskopii wynik hist-pat był niejednoznaczny: Rozlane, grudkowe, odczynowe zapalenie śluzówki jelita krętego z zanikiem kosmków - podejrzenie choroby Crohna. Druga kolonoskopia nic nie wykazała. Natomiast oto jest wynik trzeciej: Endoskop wprowadzono do końcowej części j. krętego - śluzówka granulowana, nierówna - biopsja /1/ - podścielisko twarde. Granulowana zastawka Bauhina - biopsja /2/. Częściowo zatarty rysunek naczyniowy śluzówki w odbytnicy - biopsja /4/. Poza tym obraz endoskopowy j. grubego - haustracja, perystaltyka, podatność na insuflacje i desuflacje oraz rysunek naczyniowy śluzówki prawidłowe - biopsja /3/ dna kątnicy. Oraz wynik hist-pat: 1. Płaska śluzówka jelita krętego z grudkowym i rozlanym naciekiem komórek jednojądrowych w blaszce właściwej. 2. Rozlany i grudkowy reaktywny naciek komórek jednojądrzastych w blaszce właściwej śluzówki zastawki. 3. Przewlekłe zapalenie śluzówki kątnicy, zwykłe średniego stopnia. 4. Przewlekłe zapalenie śluzówki odbytnicy, zwykłe umiarkowane. Jestem leczona lekami na IBS - Debretin, Ircolon, Tribux Forte (przez 3 lata brałam różne). Nie widzę po nich żadnej poprawy. Bardzo proszę o interpretację wyników i jakieś wskazówki odnośnie ewentualnej dalszej diagnostyki.

Lek. Tomasz Budlewski

Konieczna wizyta u gastroenterologa i dalsza diagnostyka lub podjęcie decyzji terapeutyczny ch przez specjalistę