Jaka jest interpretacja wyniku badania EEG u 24-latki?

Badanie wykonane w czuwaniu. Czynność podstawowa 9-10Hz do 70uV z licznymi rozsianymi grupami fal theta 3Hz do 270uV,4-5Hz do 270uV z przewagą w odprowadzeniach centralnych, oraz skroniowo-ciemieniowo-potylicznych. Reakcja OZ-obecna. Na tym tle rejestruje sie w odprowadzeniach centralnych i skroniowo-ciemieniowo-potylicznych uogólnione grupy zmian pod postacią fal ostrych , oraz zespołów fali ostrej i wolnej do 270uV. Zmiany te okresowo mają tendencję do napadawości. FS- bez istotnego wpływu

Dr n. med. MaĹgorzata Ĺwierkocka

Witam, przedstawiony opis badania EEG jest zdecydowanie nieprawidłowy i może sugerować rozpoznanie padaczki. Konieczna jest wizyta u kierującego na badanie specjalisty neurologa i rozważenie rozpoczęcia leczenia. Pozdrawiam serdecznie.

Badanie EEG interpretuje się zawsze ale to zawsze w kontekście objawów klinicznych występujących u pacjenta.
Najczęściej jest wykonywane podczas diagnostyki padaczki. Nieprawidłowy zapis EEG występuje u niewielkiego procenta zdrowych osób i nie świadczy o padaczce. Tak jak może wystąpić prawidłowy zapis EEG u pacjenta, u którego występują typowe napady padaczki .
Padaczka jest chorobą rozpoznawaną w oparciu o objawy kliniczne, a badanie EEG jest jedynie badaniem dodatkowym.