Jaka jest interpretacja wyniku badania MR kręgosłupa odcinka lędźwiowego?

Spłycenie fizjologicznej lordozy kręgosłupa lędźwiowego. Na poziomie L5/S1 widoczna jest szerokopodstawna pośrodkowo-dwuboczna przepuklina (protruzja(krążka międzykręgowego wpuklająca się pośrodkowo z uciskiem worka oponowego miernie zwężająca ona otwory międzykregowe ,w których dyskretnie przylega do korzeni nerwowych. Na poziomie L4/L5 widoczne jest uwypuklenie zarysu krażka międzykręgowego typu ,,bulding disc' modelujące worek oponowy. Obniżenie wysokości i sygnału w obrazach T2 zal.krażków międzykręgowych L4/L5 i L5/S1 odpowiadajace och zwyrodnieniowemu odwodnieniu (dehydratacja). Przykrążkowe części trzonu kręgu L5 praz segmentu S1 kości krzyżowej wykazują obniżenie sygnału szpiku w obrazach T1-zalma podwyższony w obrazach T2-zal odpowiadające zmianom degeneracyjnym szpiku typu Modic I (zwyrodnieniowy obrzęk). Niewielkie zmiany zwyrodnieniowe w trzonach kręgowych i stawach międzykręgowych. Poza tym obraz kręgosłupa o kanału kręgowego w odcinku lędźwiowym bez zmian. Widoczny końcowy odcinek rdzenia kręgowego o korzenie ogona końskiego prawidłowe. Proszę o interpretację wyniku MR. Wizytę mam dopiero za dwa tygodnie.

Witam serdecznie,

Wynik badania uwidocznił chorobę krążka międzykręgowego czyli dyskopatie oraz zmiany zwyrodnieniowe. Wskazana konsultacja z lekarzem prowadzącym lub neurochirurgiem celem ustalenia dalszego postępowania.

Pozdrawiam.