Jaka jest interpretacja wyniku badania rezonansu kręgosłupa lędźwiowego u 50-latki?

Witam, proszę o interpretację wyników rezonansu kręgosłupa lędźwiowego. Na poziomie L4/L5 zmiany dehydratacyjno-degeneracyjne i okrężna wypuklina krążka międzykręgowego, przepuklina jądra miażdżystego tylna pośrodkowa szerokopodstawna, wpuklajaca sie do kanału kręgowego na głębokość 4mm. Ucisku na korzenie nerwowe nie uwidoczniono. Niewielkie guzki Schmorla przyleglych blaszek granicznych. Ogniska zwyrodnienia tłuszczowego szpiku przyległych trzonów. Na poziomie L5/S1 zmiany dehydratacyjno-degeneracyjne, zaznaczone niewielka tylna wypuklina krazka międzykręgowego. Stożek rdzenia kręgowego prawidłowy

Witam

zmiany dehydratacyjno-degeneracyjne nie są czymś bardzo niepokojącym. Często są one widoczne już u młodszych ludzi. Krążek międzykręgowy- czyli substancja znajdująca się pomiędzy kręgami kręgosłupa- jest mniej nawodniony co może zwiększać odczuwalne wstrząsy w kręgosłupie- bardzo zaawansowane powoduje ból kręgosłupa. Tu można stosować środki farmakologiczne dające efekt nawodnienia krążków oraz stosować masaże.
Przepuklina krążków która jest widoczna w dwóch miejscach (L4/L5 oraz L5/S1) jest to wysunięcie się tej substancji o której wcześniej pisałam poza swój obręb. Ból pojawia się w przypadku ucisku na korzenie nerwowe, które tu nie są widoczne. Tu zalecam wizytę u dobrego fizjoterapeuty on powinien zastosować odpowiednią terapię, powiedzieć wskazania i przeciwskazania i ułożyć zestaw ćwiczeń, które powinny utrzymać/ poprawić stan zdrowia.
Guzki Schmorla to nic innego jak patologiczne zmiany degeneracyjne, polegające na wpukleniu się krążka międzykręgowego na ścianę przylegającego dysku.Ich przyczyna i mechanizm powstawania nie zostały do końca wyjaśnione. Guzki czasami powodują występowanie bólu a czasami nie. Jeżeli on występuje leczenie jest jak w innych przypadkach bólów kręgosłupa. Tu można zainteresować się tematem wetebroplastyki (wstrzyknięcie "cementu kostnego") chociaż ja jestem zwolenniczką aby na początku próbować odpowiednio dobranej oraz o spersonalizowanej intensywności aktywności fizycznej.

Powodzenia
Magdalena Szelągowska