Jaka jest najlepsza dieta dla 11-latki?

Dzień dobry ,ostatnio byłam z moja córka u lekarza który powiedział ze dziecko musi zastosować dietę . Moja córka ma 11 lat jej waga to 50kg , wzrost 150cm . Bardzo proszę o napisanie mi diety dla 11 latki Bardzo dziękuje .

Dzień dobry, dla dzieci w wieku 11 lat zwykle nie układa się ściśle rozpisanych diet, chyba, że to faktycznie konieczne. Należy jednak zwrócić uwagę na to, co córka zjada i w jakich ilościach, a przede wszystkim zwiększyć aktywność fizyczną dziecka. W kwestii jedzenia, należy zrezygnować z żywności typu fast-food, słonych przekąsek (chipsy, paluszki, chrupki), przetworzonych słodyczy (ciasta, ciasteczka, cukierki), słodkich napojów (cola i tym podobne, słodkie soki, "karotka", wody smakowe) i mocno przetworzonego jedzenia. Oczywiście nie trzeba eliminować ich w 100%, ale im mniej tym lepiej. Będzie to korzystne nie tylko dla chudnięcia, ale też dla zdrowia córki teraz i w przyszłości. Zwykle dobrze sprawdza się stopniowe ograniczanie. Na przykład sięganie po ulubioną przekąskę tylko raz w tygodniu. Zamiast produktów przetworzonych, w diecie powinno pojawiać się jak najwięcej warzyw, które córka lubi, produktów pełnoziarnistych i samodzielnie przygotowywanych posiłków. Słodycze warto zastąpić słodkimi owocami, ale także proszę pamiętać, że mają w sobie dużo cukru i zjedzenie kilka bananów wcale nie będzie dobre dla zdrowia. Może Pani przygotowywać także słodkości na bazie naturalnych składników, na przykład ciasteczka owsiane słodzone bananem lub krem "nutella" z awokado, kakao i miodu. W internecie znajdzie Pani mnóstwo zdrowych przepisów i całe blogi poświęcone zdrowej i radosnej diecie dziecka. Należy także przyjrzeć się porcjom, które zjada córka. Jeśli lubi jeść, możliwe, że będzie brała dokładki i zjadała duże porcje. W takim przypadku należy nałożyć na talerz każdemu domownikowi taką porcję, żeby się najadł i unikanie dokładek. Jeść należy powoli i bez "rozpraszaczy" np. w postaci oglądania telewizji przy posiłku. Tu pojawia się też kwestia reszty rodziny. Jeśli dziecko ma nauczyć się prawidłowego odżywiania, wszyscy w domu także powinni zastosować się do zasad i na przykład nie jeść w domu niezdrowych przekąsek. KONIECZNIE należy także namawiać córkę do aktywności fizycznej. Może córka chciałaby spróbować jakichś ciekawych zajęć pozalekcyjnych? Taniec, basen, sporty walki, aerobik dla dzieci, rodzinne ćwiczenie w domu albo zwykłe bieganie z rówieśnikami na dworze są świetnym sposobem na zdrowie i nie muszą nic kosztować. Powyższe zasady same w sobie powinny pomóc zmniejszyć masę ciała córki. Proszę pamiętać, że NIE WOLNO mówić dziecku, że jest grube i musi schudnąć, obrażać, opisywać w negatywny sposób. Jedzenie natomiast nie powinno być czymś zakazanym albo wstydliwym. Proszę porozmawiać z córką o tym, że trzeba będzie zmienić trochę codzienne nawyki, żeby była zdrowa i silna, a jedzenie może albo pomagać w zdrowiu albo mu szkodzić. Jeśli uważa Pani, że wolałaby udać się z tym do specjalisty, polecam wizytę z córką u zaufanego, dyplomowanego dietetyka. Pozdrawiam serdecznie i życzę zdrowia, Marek Aleksander Przondo Dyplomowany dietetyk http://dietetyczny.guru/ http://facebook.com/dietetycznyguru/

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Dzień dobry!
Interwencję w żywieniu dziecka, które boryka się z nadwagą, najlepiej rozpocząć od zmiany nawyków żywieniowych. W diecie dziecka jak i dorosłego człowieka powinny znaleźć się warzywa i owoce, produkty zbożowe (np. kasze, ryż, pieczywo pełnoziarniste), chude mięsa (np. drób, cielęcina), oleje roślinne, nabiał. Posiłki należy przygotowywać samodzielnie, unikać gotowych dań, a przede wszystkim posiłków typu fast food. Ważną kwestią jest także wyeliminowanie soków owocowych, a tym bardziej napojów słodzonych, na rzecz wody oraz świeżych owoców. Przygotowując posiłki należy kierować się tym, aby nie były nudne dla dziecka, w tym celu zaleca się jak największe urozmaicenie posiłków różnego rodzaju warzywami i owocami, pamiętając aby nie używać dużej ilości soli i cukru. Następnym aspektem jest wyeliminowanie słodyczy i różnych przekąsek (typu chipsy).Na początku całkowita eliminacja będzie na pewno ciężka, dlatego należy próbować ograniczyć do minimum. Pomocne w tym może być przygotowanie domowych, zdrowych deserów, które mogą w szybki sposób zastąpić niezdrowe przekąski. Kolejną kwestią jest zadbanie o to, aby dziecko spożywało posiłki regularnie (5 posiłków dziennie) i nie pomijało jedzenia żadnego z nich, co pomoże w wyeliminowaniu podjadania. W tym wszystkim dużą rolę odgrywa także rodzina, proszę pamiętać, że Pani jest autorytetem dla córki i to, jak Pani się będzie odżywiać będzie przekładało się na nawyki dziecka. Dlatego ważne jest wspólne decydowanie o rodzaju spożywanych posiłków, wspólne przygotowywanie ich jak i spożywanie. Należy także zwrócić uwagę, że jedzenie nie może być ani karą, ani nagrodą.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!
Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 698 418 306

Warto również przeczytać:
Otyłość dziecięca – problem wielkiej wagi
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/otylosc-dziecieca-problem-wielkiej-wagi.html?c=2