Jaka jest najlepsza dieta dla 12-latki?

Mam 12 lat, jestem dziewczyną, ważę 44-50 kg i mam 155 cm wzrostu. Chce schudnąć 8 kg . Mam gruby brzuch , biodra , uda . Jaką diete mam stosować . Mam 72 cm w talii , 62 cm w biodrach i 58 cm w udach wydaje mi sie że to za dużo jak skutecznie schudnąć jaką diete mi proponujecie .

Roma Wojtewicz Dietetyka, Poznań

Witam
Twoja masa ciała jest w normie, natomiast nagromadzona tkanka tłuszczowa w wymienionych partiach może wynikać z naturalnej budowy ciała lub braku aktywności fizycznej. Zalecałabym więc codzienne ćwiczenia minimum 40min.
Warto też unikać kalorycznych przekąsek typu chipsy, paluszki, krakersy, słodycze, słodzone napoje i żywności typu fast food, a zwiększyć spożycie warzyw i owoców, produktów mlecznych, pełnoziarnistego pieczywa i chudego mięsa.

Witam, Potrzebujesz diety, ale nie odchudzającej tylko dostosowanej do Twojego wieku i potrzeb – nie powinnaś, więc ograniczać kalorii, lecz wprowadzić prawidłowe zasady odżywiania na co dzień (i to nie tylko do czasu osiągnięcia celu). Dlatego zapoznaj się prawidłowymi zasadami żywienia, które znajdziesz w dziale zdrowe odżywianie oraz zacznij regularnie ćwiczyć (w celu wymodelowania sylwetki i wzmocnienia mięśni) – wybierz rodzaj aktywności, który będzie sprawiał Ci także przyjemność, jeśli nie lubisz biegać, może zacznij pływać? Pamiętaj jednak, żeby ćwiczyć minimum 3 razy w tygodniu po około 40 minut. Pozdrawiam.