Jaka jest najlepsza dieta dla 15-latka?

Witam, mam 15 lat, jestem chłopakiem, mam 175 cm wzrostu i 85 kg wagi. Mam do dyspozycji: atlas do ćwiczeń, ławeczkę, różne ćwiczenia na plecy i na mięśnie trójgłowe. Chciałbym do wakacji (mam prawie 7 miesięcy) wyglądać ładnie, najgorsze są u mnie okolice bioder, tyłka i boczków. Czy może mi ktoś jakoś pomóc? Jeżeli chodzi o jakąś dietę, to jestem na to otwarty, gdyż bardzo chcę schudnąć, a silną wolę myślę że mam.

15 LAT ponad rok temu

Witam,

Twoja masa ciała wskazuje na nadwagę, dlatego powinieneś zacząć zwracać uwagę na swoje odżywianie. Nie stosuj jednak popularnych diet odchudzających, które mogą negatywnie wpłynąć na Twoje zdrowie, a także spowodować efekt jojo poprzez zmniejszenie tempa przemiany materii. Dlatego proponuję udać się do dietetyka po profesjonalną dietę odchudzającą.

Prawidłowa dieta powinna dostarczać wszystkich niezbędnych składników odżywczych oraz odpowiedniej ilości energii. Niekiedy wystarczy wyeliminować kilka produktów spożywczych oraz przestać popełniać błędy żywieniowe.

Najczęstszym z błędów jest nieregularne spożywanie posiłków. Każdego dnia powinniśmy jeść 4-5 posiłków, co 2-3 godziny. Wydaje się to dużo, jednak badania wykazały, że jedząc 2-3 posiłki dziennie, spożywasz znacznie więcej kalorii, a w jednym posiłku możesz nawet dostarczyć 70% dziennej racji pokarmowej. W tym momencie organizm nie jest w stanie poradzić sobie z tak dużą ilością pożywienia i nie przyswaja składników odżywczych, tylko zamienia je w tłuszcz. Warto więc sięgać po pożywienie częściej, ale w mniejszych ilościach.

Posiłki powinny być lekkie i małe objętościowo. Śniadanie powinno być głównym i najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia.

Nie powinniśmy najadać się, ale wstawać od stołu z lekkim niedosytem, a posiłki spożywać powoli. Dzięki temu sygnał o sytości szybciej dotrze do mózgu, a Ty zjesz mniej.

Dodatkowo należy ćwiczyć minimum 30 minut dziennie, aby wydajnie spalać tkankę tłuszczową. Trening należ zacząć od ćwiczeń siłowych, np. brzuszków, pompek, a po kilkunastu minutach przejść do części aerobowej (rower, pływanie, marsz czy steper). Dzięki temu zawartość komórek tłuszczowych zostanie skuteczniej spalona. Ćwiczenia aerobowe muszą być wykonywane średnio intensywnie przez minimum 30 minut.

Pamiętaj również o unikaniu tzw. bomb kalorycznych - produktów typu fast food, słonych przekąsek, chipsów, tłustych mięs i serów, słodkich i gazowanych napoi oraz słodyczy. Wybieraj zdrowe, świeże i pełnoziarniste produkty, a także zwiększ spożycie warzyw i ryb.

Więcej informacji znajdziesz w artykule http://portal.abczdrowie.pl/buduj-dobre-nawyki

Pozdrawiam