Jaka jest najlepsza dieta dla aktywnej szesnastolatki?

Witam! Mam 16 lat, chodzę do liceum i ostatnio mam straszny apetyt... Przeraża mnie to chwilami, bo potrafię zjeść ogromne porcje jedzenia... Tym samym moja waga automatycznie podskoczyła ku górze. Jako mała dziewczynka miałam bardzo ładną figurę. Byłam szczupła i bardzo wysportowana. Nadal uprawiam dużo sportów (np. siatkówka 3 razy w tygodniu albo częściej i koszykówka raz w tygodniu). Mimo wszystko moja waga ciągle rośnie... Dodam od razu, że potrafię być w szkole od 7:30 do 19... Może to będzie miało jakiś związek...

Jestem pracoholiczką i robię, co tylko się da... Myślałam, że aktywny tryb życia nie przyprawi mnie o dodatkowe kilogramy, ale nic z tego... Ważę 55 kilo przy wzroście 162 cm. Wiem, że dla niektórych jest to odpowiednia waga, którą chcieliby osiągnąć, ale nie dla mnie... Ja przytyłam dobre 7 kilo w ciągu 4 miesięcy! To mnie przeraża! Proszę o pomoc! Czy mogę stosować jakąś dietę? Jakie ćwiczenia wybrać, bo słyszałam, że spalanie tłuszczu nie jest jednoznaczne z wyrabianiem mięśni (np. brzuszków). A właśnie na brzuchu chciałabym się najbardziej skupić... Proszę o pomoc!

Witam,

Twoje BMI wynosi 21. Na siatce centylowej odpowiada to wartości prawidłowej. Twoja masa ciała mieści się w normie. Zastanów się, co się zmieniło, iż zaczęłaś przybierać na wadze? Być może jednocześnie urosłaś o kilka centymetrów? Wskazówką z czego może wynikać tycie, będzie artykuł:
http://portal.abczdrowie.pl/dlaczego-tyjemy
Przykładowe ćwiczenia znajdziesz na: http://portal.abczdrowie.pl/cwiczenia

Wspomniałaś, że „przestawiłaś się” na aktywny tryb życia - mogło to doprowadzić do rozwoju tkanki mięśniowej, a ta waży więcej od tkanki tłuszczowej, przez co możliwe jest zaobserwowanie „pozornego” przyrostu masy ciała.

Pozdrawiam