Jaka jest norma cholesterolu?

Witam, chciałbym uzyskać interpretację moich wyników: Cholesterol całkowity 257,7 mg/dl LDL 44,7 mg/dl HDL 195 mg/dl Mam 23 lata. Proszę o pilną opdowiedź.
23 LAT ponad rok temu

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Zakres norm może się różnić w zależności od laboratorium w którym wykonano to badanie. Zwykle normy te wynoszą około:
-dla choresterolu całkowitego 114-200mg/dl
-dla LDL <100mg/dl
-dla HDL>40mg/dl(mężczyżni) / >50mg/dl(kobiety).
Z powyższego wyniku można zauważyć że ma Pan lekko podwyższony poziom cholesterolu całkowitego-koniecznie proszę zgłosić się z tym wynikiem do Pana lekarza rodzinnego.
Pozdrawiam

Norma cholesterolu całkowitego wynosi 200, LDL do 135 - sądzę że Pan/Pani pomyliła przy wpisywaniu LDL i HDL bo zwykle LDL jest wyższy niz HDL. Czy badanie było wykonane po 14 godzinach od ostatniego posiłku? Jeżeli nie - należy je powtórzyć. Taki wynik dla 23 letniej osoby jest mocno nieprawidłowy, wymaga interwencji.
Pozdrawiam
Ewa Gąsecka