Cukrzyca a otyłość

Otyłość może stać się przyczyną wielu niebezpiecznych chorób. Większa waga powoduje również cukrzycę. O zależności między cukrzycą a otyłością opowiada dr Agnieszka Tiuryn-Petrulewicz.

Dzień dobry,

badanie warto powtórzyć.

Wynik powinien być nieco niższy jednak warto także zadbać o prawidłowe warunki pobrania krwi i przygotowania się do badania.
Kluczowe jest to, by być na czczo – przed pobraniem krwi można ewentualnie pić wodę.
Na badanie należy przyjść na czczo, czyli najlepiej 12 godzin po ostatnim posiłku, i w godzinach porannych – pomiędzy 7 a 9.
Przed pobraniem krwi należy powstrzymać się od wysiłku fizycznego, ponieważ glukoza należy do tzw. substancji energetycznych i jest zużywana podczas ciężkiej pracy czy ćwiczeń. A więc po ćwiczeniach poziom glukozy we krwi będzie zaniżony. Dobrze jest także powstrzymać się dzień wcześniej od obfitego, tłustego jedzenia, bo i to może zafałszować wynik badania. Leki, należy przyjąć dopiero po porannym pobraniu krwi.

Wystarczy regularnie wykonywać profilaktyczne badania w kierunku cukrzycy, aby rozpoznać zaburzenia tolerancji węglowodanów, lub też w celu zdiagnozowania i monitorowania leczenia cukrzycy.

Raz w roku badaniu temu powinny się poddać osoby, które mają nadwagę lub są otyłe, nie są aktywne fizycznie, mają w rodzinie osoby chorujące na cukrzycę, a także ci, u których wcześniej stwierdzono nieprawidłową tolerancję glukozy. Pozostali mogą wykonywać badanie poziomu glukozy raz na trzy lata.

Pozdrawiam

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty