Jaka jest odpowiednia wielkość pęcherzyka płodowego w 5 tygodniu?

Witam serdecznie.
Mam pytanie, ponieważ stwierdzono u mnie 5 tydzień ciąży i tak wynika z mojego cyklu. Ostatnia miesiączka rozpoczęła się 08.01.2010. Dzisiaj lekarz oznajmił nam, że pęcherzyk ma 6 mm i jest za mały na piaty tydzień, więc pewnie jest to ciąża martwa z powodu jakiegoś błędu genetycznego, ale od tygodnia, bo badanie USG było również 12.02 miał wielkość 3mm. Kazał nam czekać do czwartku i przyjść na kolejne badanie.

Bardzo proszę o opinie.

Lek. Aneta Zwierzchowska

Witam.
W sytuacjach takich jak opisana przez Panią zwykle zaleca się kontrolę USG za jakiś czas (np. po tygodniu), w celu oceny wzrastania pęcherzyka ciążowego. Niestety, wiele ciąż ulega poronieniu na bardzo wczesnym etapie, najczęściej właśnie z powodu wad genetycznych zarodka, które pojawiają się, mimo że rodzice są w pełni zdrowi. Na szczęście taka diagnoza nie skreśla pary jako rodziców- zazwyczaj kolejna ciąża przebiega zupełnie prawidłowo i kończy się urodzeniem zdrowego dziecka.
Zapraszam do lektury artykułu dotyczącego poronień: http://parenting.pl/portal/poronienie.
Pozdrawiam serdecznie!