Jaka jest opinia lekarzy na temat RT4?

Jaka jest opina lekarzy na temat RT4? Raw till 4 - formy diety wegańskiej 80\10\10, według której jemy surowo (najlepiej owoce) w nieograniczonych ilościach do 16 godziny, potem posiłek gotowany z warzyw i ryżu /ziemniaków / makaronu. Każdy posiłek powinien być +800kcal . Korzyści zdrowotne są, ale chciałabym usłyszeć opinię dietetyka lub lekarza. Pozdrawiam. :)

Szanowna Pani - wszystko zależy od celu jaki stawia Pani diecie, jakie jest Pani do niej przygotowanie, co powoduje stosowanie tak restrykcyjnej diety oraz czy Pani organizm jest w stanie taką dietę wytrzymać. Z medycznego i dietetycznego punktu widzenia niestety nie można powiedzieć "korzyści zdrowotne są", gdyż nie były na ten temat prowadzone obiektywne, długofalowe badania żywieniowe. Choć jest wielu zwolenników diety wykluczającej produkty zwierzęce to ja do nich nie należę. Jest to dieta, którą można przejściowo zastosować, ale raczej nie jest to długofalowy pomysł na życie. Surowce roślinne nie zawierają wielu niezbędnych dla funkcjonowania ludzkiego organizmu substancji, w tym wielu których podstawowym działaniem jest podtrzymanie funkcji poznawczych. Są nawet spekulacje na temat tego, że dlatego zwolennicy diet typu wegańskich nie mogą zostać przekonani do zmiany diety racjonalnymi argumentami o ich pogarszającym się stanie zdrowia (potwierdzonym badaniami), gdyż w wyniku tej diety dochodzi do takiego uszkodzenia systemu nerwowego, że uniemożliwia to racjonalne postępowanie. Choć osobiście nie posunełąbym się do tak daleko idących wniosków, to rzeczywiście wykluczenie z diety produktów pochodzenia zwierzęcego wywołuje poważne konsekwencje medycznie i długofalowo raczej nie powinno być zalecane. Konkretnie odwołując się do Pani pytania RT4 to ja nie widzę jakie mogłoby być dodatkowe korzystne oddziaływanie takiej diety analizując jej potencjalny wpływ na parametry biochemiczne i homeostazę organizmu. Jeżeli chciałaby się Pani decydować na taki rodzaj żywienia zalecam kontakt ze specjalistą, z którym będzie Pani miała możliwość przedyskutować swoją sytuajcę oraz uzyskać poradę co do zalecanego sposobu suplementacji diety, aby nie skończyła się ona poważnymi zaburzaniami za parę miesięcy lub lat.

Nie ma korzyści zdrowotnych, zwłaszcza przy długotrwałym stosowaniu takiej diety. Sam warzywa, owoce i ryż to za mało, żeby dieta była zbilansowana.