Jaka jest prawidłowa wartość ciśnienia podczas ruchu?

Witam, mam pytanie odnośnie wzrostu ciśnienia podczas ruchu. Od dwóch lat przyjmowałem leki na nadciśnienie, które wynosiło 140 - 150/ 85-90, leki nie normowały mi ciśnienia idealnie, ale na około 135/85 oraz dawały skutki uboczne w postaci zawrotów głowy itp. Po rozmowie z kardiologiem postanowiłem z tym powalczyć, od kilku miesięcy biegam regularnie biegam trzy razy razy w tygodniu i wykonuję inne ćwiczenia. Do tego popijam codziennie suplementy z argininą, waga spadła kilka kilogramów czuję się dobrze. Od trzech tygodni jestem bez leków na nadciśnienie, i moje ciśnienie waha się w granicach od 125/80 do 135/85, kiedy mierzę je po 3-4 minutach odpoczynku. Ale kiedy np. chodzę ruszam się i za chwilę dokonam pomiaru ciśnienia to wtedy jego wartość jest np. 145/89 a po 5 minutowym odpoczynku wraca do 135/80. Czy te wartości nie są za duże jak na ciśnienie w ruchu? Wydaje mi się że przy normalnych czynnościach jak chodzenie ciśnienie nie powinno przekraczać granicy 140/90. Proszę o odpowiedz.

Szanowny Panie, wartość graniczna 140/90 mmHg dotyczy sytuacji, gdy pacjent jest w spoczynku i nie wykonuje aktywności fizycznej. Wzrost akcji serca i ciśnienia tętniczego jest fizjologiczną reakcją na wysiłek fizyczny, dużo oczywiście zależy tez od wydolności organizmu. Serdecznie pozdrawiam