Jaka jest procedura uzyskania skierowania na badanie genetyczne pod kątem bycia nosicielem Choroby Wilsona?

Witam. Mam pytanie dotyczące badań genetycznych, jaka jest procedura uzyskania skierowania na badanie genetyczne pod kątem bycia nosicielem choroby wilsona (mój partner życiowy ma zdiagnozowano tą chorobę ). Zależy mi aby wiedzieć czy nie jestem nosicielem tej choroby genetycznej. Pozdrawiam.

Witam.
Do bezpłatnej porady i badań w ramach NFZ potrzebne jest skierowanie do Poradni Genetycznej, wystawione przez lekarza POZ lub lekarza z poradni specjalistycznej mającej aktualną umowę z NFZ.

Do Poradni z reguły należy zgłosić się z:
- kompletem dokumentacji medycznej dotyczącej pacjenta oraz jego rodziny a także przygotować się do porady i zebrać jak najszersze informacje o chorobach wśród członków rodziny,
- ważnym skierowaniem - j.w. (od każdego lekarza POZ lub specjalisty, który ma podpisaną umowę z NFZ),
- dokumentem potwierdzającym tożsamość (dowód osobisty).

W czasie pierwszej wizyty poza wywiadem i badaniem pacjenta najczęściej jest również pobierana krew na badanie genetyczne.

Badania genetyczne zlecają też inne poradnie specjalistyczne np. neurologiczna, hepatologiczna, hematologiczna itd. ale dotyczy to raczej pacjentów, którzy są w nich diagnozowani i leczeni.

Skierowanie "do Poradni Genetycznej" lub "na Badanie Genetyczne" może wystawić lekarz rodzinny lub każdy inny lekarz, w tym specjalista w dowolnej dziedzinie. Chodzi oczywiście o lekarzy zatrudnionych w publicznej służbie zdrowia.