Jaka jest przyczyna mdlenia na widok krwi?

Dzień dobry mam pytanie nigdy nie mdlałam łamach na widok krwi a dziś jak mój mąż porozcinał sobie rękę szkłem to zrobiło mi się słabo i straciłam świadomość jaka jest tego przyczyna

Szanowna Pani,

na podstawie jednej sytuacji, nie diagnozuje się zaburzeń. Jednak to zdarzenie, które Pani przeżyła (omdlenie) mogło być spowodowane reakcją na wysoki poziom lęku przed zranieniem i krwią czyli fobią specyficzną. W pierwszej fazie, gdzie interpretuje się irracjonalny lęk, parametry życiowe są podwyższone, wskutek pobudzenia układu współczulnego, w drugiej fazie następuje spadek ciśnienia krwi, obniżają się parametry życiowe i następuje zasłabnięcie, w wyniku reakcji wazowagalnej.
Przyczyną jest silna reakcja organizmu, na czynnik stresogenny. Mogą być też inne przyczyny jednak to wymaga specjalistycznej diagnostyki - wskazana jest konsultacja internistyczna.

Pozdrawiam serdecznie

Dzień dobry, przyczyna Pani reakcji zapewne leży w stresie. Rozumiem, że uraz męża wyglądał bardzo poważnie. W takich sytuacjach zdarza się że nasz organizm reaguje w ten sposób. Pozdrawiam A. Pacia