Jaka jest przyczyna mojego złego samopoczucia i bólów głowy?

Dzień dobry, mam wątpliwości dotyczące wyników badań neurologicznych. W przeciągu ostatniego miesiąca miałam zlecone dwa badania: EEG oraz tomografię komputerową. Wynik badania EEG był niekorzystny i w związku z tym miałam robione jeszcze jedno badanie - tomografię komputerową bez kontrastu. Wynik tomografii nie wykazał żadnych zmian, jednak zastanawia mnie co mogło być przyczyną złego wyniku EEG. Samopoczucie moje nie uległo poprawie, wciąż odczuwam bóle głowy, pocę się, jestem osłabiona i mam zaburzone myślenie. Proszę o odpowiedź.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Nieprawidłowości w badaniu EEG mogą, ale nie muszą świadczyć o istotnym uszkodzeniu mózgu. Może się zdarzyć, że osoby chorujące na padaczkę mają prawidłowy wynik EEG wykonanego pomiędzy napadami, a czasem osoby nie mające większych problemów neurologicznych mają nieprawidłowy zapis EEG. Wynik badania EEG powinno interpretować się z całością danych o pacjencie (szczególnie ważne jest, czy istnieje podejrzenie występowania napadów padaczkowych). Nie leczy się samego nieprawidłowego zapisu EEG, tylko objawy występujące u pacjenta.

Natomiast w diagnostyce bólów głowy EEG ma ograniczoną wartość diagnostyczną, a najważniejsze jest wykonanie badania obrazowego głowy (tj. tomografii komputerowej lub rezonansu magnetycznego). Prawidłowe badanie tomografii komputerowej głowy bez kontrastu wykluczyło obecność u Pani dużej patologii w mózgu. Do rozważenia jest wykonanie badania dokładniejszego, czyli rezonansu magnetycznego.

Jednak w przypadku prawidłowych badań obrazowych głowy można szukać innych przyczyn bólów głowy (jak np. niskie lub wysokie ciśnienie tętnicze, anemia, problemy laryngologiczne czy okulistyczne). Ponadto często przypadłością są napięciowe bóle głowy, których przyczyna nie jest do końca poznana, a wiąże się je ze stresem, przemęczeniem, czy brakiem snu