Jaka jest przyczyna nagłego przytycia?

Mam 18 lat. Od zawsze byłam bardzo szczupła, bez ćwiczeń, bez jakiejkolwiek diety ważyłam 46-48kg przy wzroście 159cm. Jadłam co popadnie fast foody, obiady, słodycze. Było to jeszcze rok temu. Wtedy wyjechałam na 2,5 miesiąca do pracy. Pracowałam po 14-15h dziennie, praktycznie nic nie jadłam bo nie miałam czasu, więc schudłam z początkowej wagi 48kg do 44kg. Teraz waże 57kg przy wzroście 160cm. Nagle przybrałam na wadze w ciągu miesiąca jedząc znowu to co przed wyjazdem, czy to efekt jojo?

Tak intensywna praca nigdy nie jest korzystna dla organizmu. Jeśli dodatkowo nie dostarczamy mu potrzebnej energii i wartości odżywczych z pożywieniem, możemy być pewni, że odbije się to na naszym zdrowiu. Jedną z przyczyn nagłego przybrania na wadze może być znaczne spowolnienie przemiany materii w czasie tych intensywnych 2,5 miesięcy. Po powrocie te same porcje nie były już dla organizmu "tymi samymi". Nasze ciała są bardzo mądre, organizm "spodziewając się" kolejnych okresów głodowych magazynuje tkankę tłuszczową na czarną godzinę. To prawdopodobne wytłumaczenie, jednak wzrost masy ciała jest znaczący, a to może sugerować również problemy z hormonalne, np. z tarczycą. Zalecałabym udanie się do lekarza i sprawdzenie różnych możliwości.

Mgr Monika Frank Dietetyk, Poznań

Witam,

Takie gwałtowne zmiany w trybie życia i sposobie odżywiania nie są zdrowe dla organizmu. Duży wysiłek fizyczny przy małej podaży energetycznej musiał spowodować spowolnienie metabolizmu. Ponadto, takie działania nie pozostają bez wpływu na układ hormonalny i pracę narządów wewnętrznych. Wszystkie te elementy mogły wpłynąć na przybranie na masie ciała po powrocie. Mogą to być zarówno naturalne działania organizmu - kumulowanie energii na kolejne tak wycieńczające miesiące, jak i oznaki problemów zdrowotnych, na przykład z tarczycą. Podstawą powinno być przeprowadzenie dokładnych badań diagnostycznych. Kolejnym krokiem powinna być wizyta u dietetyka, który pomoże wyrównać metabolizm, ponieważ niezależnie od masy ciała spożywanie dużych ilości fast-foodów i słodyczy nie będzie wpływało pozytywnie na organizm.

Odpowiedź dla Ciebie opracował zespół poradni Mój Dietetyk w Poznaniu. Zachęcamy do skorzystania z indywidualnej porady żywieniowej (w gabinecie stacjonarnym lub online), w ramach której dietetyk przygotuje dietę dostosowaną do stanu zdrowia i trybu życia.

Zapraszamy do kontaktu, istnieje możliwość skorzystania również
z porady on-line – bez wychodzenia z domu!

Pozdrawiam serdecznie!

Monika Frank, Dietetyk
www.poznan.mojdietetyk.pl
poznan@mojdietetyk.pl
tel. 696 884 351

Warto również przeczytać: Hashimoto - z czym to się je
http://www.mojdietetyk.pl/artykuly/hashimoto-z-czym-to-sie-je.html?c=8