Jaka jest przyczyna niewydolności serca?

Witam Mam 43 lata moja frakcja wyrzutowa wynosi 25%. Lekarze nie znają przyczyny tej niewydolności serca. Sprawy wieńcowe są w porządku . Ile mi zostało ? Proszę o szczerą odpowiedz

Lek. Wojciech Zygmunt

Za mało informacji na stwierdzenia "ile panu zostało" itp. Z pewnością frakcja wyrzutowa na poziomie 25% nie napawa optymizmem. Przyczynami takiej niewydolności serca najczęściej jest choroba niedokrwienna serca, ale jeżeli te kwestie zostały u pana wykluczone, należy brać pod uwagę w pierwszej kolajności: kardiomiopatię przerostową, kardiomiopatię rozstrzeniową, kardiomiopatię restrykcyjną, choroby zastawek serca (mitralnej, aortalnej), zaciskające zapalenie osierdzia, zapalenie mięśnia sercowego, zaburzenia rytmu serca. Należy również wykluczyć stosowanie substancji toksycznych dla serca (m.in. przewlekłe nadużywanie alkoholu lub narkotyków), a także leków (szczególnie chemioterapeutyków, ale także przewlekłego stosowania leków przeciwdepresyjnych, antyarytmicznych, przeziwzapalnych). Liczę, że pozostaje pan pod dobrą opieką kardiologów i diagnostyka zostanie pomyślnie ukończona, a sprawa wykryta. Prawidłowe leczenie przyczynowe na pewno poprawi pańskie rokowanie. Pozdrawiam i życzę poprawy zdrowia.